Lato to czas kąpieli w basenie, wędrówek po lasach, a także kąpieli słonecznych. Dla dzieci jest to czas wakacyjnej beztroski i zabawy, która niestety może skończyć się niechcianymi chorobami. Dlatego po powrocie dziecka z wakacji warto pomyśleć o badaniach profilaktycznych. Co może przytrafić się dziecku na wakacjach?
Negatywne skutki ekspozycji na słońce.
Po powrocie dziecka ze słonecznych wakacji warto przyjrzeć się jego skórze. Promieniowanie UVA i UVB może przyczynić się do zmiany w wyglądzie znamion i pieprzyków, które powstały już wcześniej. Gdy zmiany skórne są powiększone, zmienił się ich kształt, granice i zabarwienie może to być niepokojący objaw. Gdy jakieś znamię stało się asymetryczne, nieregularne jest to sygnał, że trzeba odwiedzić dermatologa, który obejrzy zmianę dermatoskopem- urządzeniem wielokrotnie powiększającym obraz. Nietypowe zmiany na skórze powinny być zbadane, aby wykluczyć lub potwierdzić obecność czerniaka- nowotworu skóry, który daje szanse na wyleczenie jedynie we wczesnym stadium rozwoju.
Słońce może szkodzić również oczom. Promienie ultrafioletowe przedostają się przez rogówkę i soczewkę do siatkówki. Wolne rodniki, powstające pod wpływem promieniowania UV, przyczyniają się do rozwoju groźnego zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) i zaćmy. Częstym skutkiem wakacyjnych szaleństw jest także zapalenie spojówek.
Grzybica stóp u dziecka- najłatwiej o nią latem.
Grzyby bardzo łatwo rozwijają się miejscach ciepłych i wilgotnych, dlatego kąpiele w miejscach publicznych, czyli w basenie, czy morzu niosą ryzyko zakażenia się grzybicą stóp. Grzybica stóp u dziecka daje podobne objawy jak zakażenie u dorosłych. Najczęściej pojawiają się: zaczerwienienie, swędzenie, pęcherzyki i łuszczenie skóry. Skóra na pierwszym etapie jest pomarszczona i wilgotna. W niektórych typach grzybicy dochodzi do silnego łuszczenia się skóry stóp. Częstym objawem jest ponadto nieprzyjemny zapach.
Gdy grzyby dostaną się na skórę człowieka, bardzo szybko się namnażają oraz łatwo można zarazić nimi członków rodziny. Grzybica stóp u dziecka nie zawsze wymaga wizyty u dermatologa, czasami pomocy może udzielić lekarz pierwszego kontaktu. Leczenie polega na stosowaniu miejscowo maści przez okres około 14 dni. Lek należy stosować w ściśle określony przez lekarza sposób, nawet po ustąpieniu objawów, by uniknąć szybkiego ponownego nawrotu zakażenia.
Wakacyjne ukąszenia.
O ile ukąszenia komarów zwykle nie powodują groźnych powikłań, to ukąszenie kleszcza może prowadzić do negatywnych skutków. W miejscu ukąszenia może pojawić się rumień, który czasem jest widoczny dopiero po kilku miesiącach. Kleszcze mogą wywołać groźne choroby, w tym boreliozę i zapalenie mózgu. Dlatego należy obserwować skórę dziecka przez dłuższy czas po wakacjach. Jeśli pojawi się rumień, trzeba zgłosić się do lekarza, ponieważ wymaga to leczenia antybiotykiem lub dalszej diagnostyki.