Przechadzając się nadmorskimi plażami, wiele osób szerokim łukiem omija glony wyrzucane na brzeg przez spiętrzone fale. Już na pierwszy rzut oka, brązowe rośliny jawią się wyjątkowo mało atrakcyjnie. Tymczasem, okazuje się, iż glony mają szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie.
Nadbałtyckie glony – co w nich wyjątkowego?
Można powiedzieć, iż jaki glon jest, to każdy widzi. Jednak tak, jak książki nie powinno się oceniać po okładce, tak samo nie warto oceniać właściwości glonów li tylko po ich zewnętrznym wyglądzie. Bardzo łatwo się na tym przejechać, ponieważ faktycznie, większość tych roślin raczej nie zachwyca swoją urodą, za to mają powszechne zastosowanie w medycynie naturalnej.
Morszczyn obecnie znajduje się w naszym kraju pod ochroną. Po tym jak wyginął w połowie ubiegłego stulecia, stopniowo jest odbudowywana jego populacja. Plecha tej rośliny jest wykorzystywana w przemyśle farmaceutycznym. Słynie między innymi z dużej zawartości jodu, co ma ogromne znaczenie dla osób zmagających się z dolegliwościami układu oddechowego. Jeżeli ktoś nie może sobie pozwolić na to, by kilka tygodni w roku spędzić nad morzem, wdychając jod, to alternatywnym rozwiązaniem może być morszczyn. Oczywiście sięgać po niego należy po uprzedniej konsultacji z lekarzem.
Morszczyn i jego właściwości
Ten brunatny glon kryje w sobie wiele dobrodziejstw. Wspomniany wcześniej jod, to tylko jeden z pierwiastków, które można odnaleźć w tej roślinie w stosunkowo dużym stężeniu. Prócz drogocennego jodu wskazać można także na obecność:
- cynku,
- magnezu,
- potasu,
Są to pierwiastki, bez których organizm człowieka nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Jeżeli zaczyna brakować któregoś z wyżej wymienionych mikroelementów, to pojawiają się dolegliwości zdrowotne. Warto dbać o zróżnicowaną dietę, dzięki której można dostarczyć organizmowi komplet składników, jednak gdy to staje się niemożliwe, to po konsultacji z lekarzem można rozważyć suplementację.
Zastosowanie glonów na problemy z tarczycą
Jak łatwo można się domyślić, rośliny o tak bogatym składzie mają z pewnością szerokie zastosowanie w medycynie. Na ich bazie tworzonych jest szereg preparatów mających pomóc człowiekowi w zachowaniu dobrego stanu zdrowia. Morszczyn często wykorzystywany jest do leczenia chorób tarczycy. Cały sekret tkwi we wspomnianej wcześniej dużej zawartości jodu w tej roślinie. Jod stymuluje tarczycę do prawidłowej pracy, dzięki czemu w prosty sposób można wyeliminować niektóre problemy o podłożu endokrynologicznym.
Warto wspomnieć jednak o tym, iż choroby tarczycy to nie jedyne dolegliwości, z którymi skutecznie można walczyć preparatami wytworzonymi na bazie glonów. Rośliny te doskonale sprawdzą się także w przypadku problemów gastrycznych, a także mogą się w niektórych przypadkach przyczynić do przyspieszonego spalania tkanki tłuszczowej, co z pewnością docenią osoby zmagające się z nadwagą. Glony to niepozorne rośliny o wyjątkowo bogatym składzie – zdecydowanie warto się nimi bliżej zainteresować!