Jak poprawić krążenie krwi? Dieta to podstawa!

Jak poprawić krążenie krwi? Dieta to podstawa!

Częste skurcze kończyn, uczucie drętwienia, a może wiecznie zimne dłonie i chłodne stopy? Jeśli te symptomy są Ci znajome, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w Twoim organizmie krążenie krwi nie odbywa się we właściwy sposób. Jak temu zaradzić i czy odpowiednia dieta może poprawić cyrkulację krwi?

Co powoduje słaby przepływ krwi?

Prawidłowa cyrkulacja krwi w naszym organizmie jest sprawą istotną, ponieważ to właśnie we krwi przenoszone są cenne substancje odżywcze oraz tlen. Krążąca w organizmie krew transportuje je do wszystkich części oraz narządów naszego ciała. W najgorszych przypadkach zaburzenia cyrkulacji krwi mogą prowadzić do niedotlenienia organów, a nawet mózgu. Dlatego też pierwsze oznaki świadczące o tym, że obieg krwi w naszym organizmie nie przebiega sprawnie nie powinny zostać zbagatelizowane!

Problemy z krążeniem krwi mogą dopaść każdego z nas, bez względu na wiek. Ich przyczyn możemy dopatrywać się w utracie elastyczności naczyń krwionośnych oraz kłopotach z ciśnieniem (ciśnienie zbyt niskie lub nadciśnienie). Ponadto, na krążenie krwi znacząco wpływa tryb życia jaki prowadzimy oraz stosowana przez nas dieta.

Objawy złego krążenia:

– omdlenia przy niskim ciśnieniu,
– uczucie zmęczenia,
– krwawienia z nosa,
– zawroty głowy,
– drętwienie kończyn,
– zimne dłonie oraz stopy,
– bladość skóry,
– wypadanie włosów,
– łamliwe paznokcie.

Jak poprawić krążenie krwi w organizmie?

Aby poprawić przepływ krwi w naszym organizmie w pierwszej kolejności powinniśmy wprowadzić zmiany w naszym dotychczasowym stylu życia. Na czym zatem powinny one polegać?

Dieta gwarancją zdrowia!

Dieta to zdecydowanie podstawowy klucz do sukcesu, czyli zdrowia naszego organizmu. Jeśli zauważasz u siebie oznaki mogące świadczyć o słabym przepływie krwi w organizmie, obowiązkowo zalecane jest zmienienie nawyków żywieniowych!

Co powinno znaleźć się w codziennym jadłospisie osób borykających się z problemami krążenia?

– ryby (makrela, łosoś, dorsz), owoce morza,
– błonnik,
– owoce (w szczególności arbuz i cytrusy),
– warzywa (w szczególności papryka chili, czosnek i pomidory)
– oleje roślinne (oliwa z oliwek, olej rzepakowy, słonecznikowy, sezamowy),
– chude mięsa gotowane na parze (należy zrezygnować ze smażenia),
– produkty z dużą zawartością witaminy C (czarna porzeczka, papryka, szpinak, pietruszka),
– kurkuma,
– ostre przyprawy takie jak imbir, pieprz,
– orzechy, pestki dyni,
– duże ilości wody.

Czego unikać przy zaburzeniach krążenia krwi?

– produktów zawierających nasycone kwasy tłuszczowe, które zwiększają cholesterol (masło, margaryna, smalec, pasztet, kiełbasa, olej palmowy)
– soli,
– produktów przetworzonych i fast food,
– słodyczy,
– smażonych i tłustych mięs,
– napojów słodzonych, picia dużej ilości kawy.

Aktywność fizyczna

Bardzo ważne jest, aby tak często jak to możliwe znaleźć chwilę wolnego czasu na aktywność fizyczną, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Spacery, jogging, bieganie czy pływanie to doskonały sposób na poprawę krążenia, a przy tym dotlenienia organizmu. Nie szukaj wymówek! Zamiast windy zdecyduj się na pokonanie pięter schodami, w słoneczny dzień, jeśli pracujesz w pobliżu miejsca zamieszkania, wybierz się do pracy pieszo. Ćwiczenia wcale nie muszą być trudne i intensywne. Wystarczy, aby były regularne.

Kąpiele pod prysznicem

Zaleca się kąpiele pod prysznicem, polegające na naprzemiennym polewaniu się ciepłą i zimną wodą. Sprawia to, że naczynia krwionośne raz ulegają rozszerzeniu, a następnie zwężają się, przez co przepływająca przez nie krew raz zwalnia, a raz przyspiesza.