Problemy z pęcherzem mają częściej kobiety niż mężczyźni, ponieważ kobiety mają krótszą cewkę moczową, a jej ujście znajduje się blisko odbytu. Bakterie mają większą szansę się przedostać do dróg moczowych. Gdy dojdzie do infekcji pęcherza i cewki moczowej, kobiety zmagają się z przykrymi dolegliwościami.
Jak objawia się infekcja dróg moczowych?
Bóle podbrzusza, pieczenie podczas oddawania moczu, uczucie parcia na pęcherz, częstomocz to typowe objawy świadczące o zapaleniu pęcherza moczowego i cewki moczowej. Ból i pieczenie mogą być naprawdę silne, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Przy silnym zakażeniu może pojawić się również krew w moczu. Zapalenie pęcherza często pojawia się podczas przeziębienia.
Co robić, gdy boli i piecze?
Gdy nie ma krwi w moczu, można zrobić ciepły okład na podbrzusze i leżeć pod kołdrą lub ciepłym kocem. Poza tym podczas oddawania moczu polewać krocze wodą- to zmniejszy uczucie pieczenia. Bardzo ważne jest picie dużej ilości płynów, ponieważ dzięki temu bakterie szybciej wypłukują się z dróg moczowych. Najlepiej pić wodę oraz herbatki ziołowe o działaniu moczopędnym np. z pokrzywy, mniszka lub bratka. Ulgę mogą przynieść także ziołowe nasiadówki z rumianku, szałwii, ziela nawłoci i krwawnika. W czasie trwania infekcji należy szczególnie dbać o higienę intymną oraz wymienianie ręczników i pościeli, aby nie doprowadzić do wtórnego nadkażenia.
Jeżeli domowe sposoby nie przynoszą efektu, trzeba sięgnąć po leki na zapalenie pęcherza np. Furaginum, Dafurag, Neofuragina. Są to leki, które hamują rozwój bakterii, poprzez uszkodzenie ich DNA i powstrzymanie syntezy białek. Trzeba pamiętać, że przyjmując środki farmakologiczne, należy wcześniej zapoznać się z ulotką lub skonsultować się z lekarzem, lub farmaceutą. Warto wzbogacić dietę w witaminę C i żurawinę po to, aby zakwasić mocz. W kwaśnym środowisku bakterie rozmnażają się wolniej.
Jak uchronić się przed zapaleniem pęcherza?
Nie należy wstrzymywać moczu oraz narażać się na wychłodzenie środkowych części ciała. W tym celu w chłodne dni lepiej ubierać się ciepło, wkładając dłuższy płaszcz zamiast krótkiej kurtki. Poza tym zaleca się nosić bawełnianą, przewiewną bieliznę. Ważna jest higiena intymna przy użyciu dobrej jakości płynów, szczególnie po stosunku, a korzystając z toalety, należy podcierać się od przodu do tyłu. Aby nie dopuszczać do rozwoju bakterii trzeba pić około 1,5 litra wody każdego dnia.