Brak ochoty na jedzenie- gdzie leży problem?

Brak ochoty na jedzenie- gdzie leży problem?

Brak apetytu może być efektem błędów żywieniowych, stresu, przemęczenia, złego stanu zdrowia. Przyczyn można znaleźć bardzo wiele, a bardzo ważne jest, aby dotrzeć do źródła problemu. Wyeliminowanie przyczyny braku apetytu daje największą szansę na powrót do normalnego żywienia.

Jakie są skutki braku apetytu?

Brak łaknienia prowadzi do niedoboru białka, witamin i składników mineralnych w organizmie. Konsekwencja tego jest spadek wagi oraz zaburzenia funkcjonowania organizmu. Te zaburzenia mogą być bardzo różne, przede wszystkim brak energii, osłabienie, szybsze męczenie się, bóle mięśni, stawów.

Gdzie leży problem?

Przemęczenie, stres, depresja, zły stan zdrowia to najczęstsze przyczyny braku apetytu. Zapalenie górnych dróg oddechowych, infekcje z gorączką, biegunka, wymioty to również sytuacje, które sprzyjają zaburzeniom łaknienia. Brak apetytu występuje także w przebiegu chorób układu pokarmowego np. niedobór kwasów żołądkowych, zapalenie błony śluzowej żołądka i trzustki. Podczas chemio lub radioterapii, również bardzo często osłabiony jest apetyt. Często spotykany jest brak apetytu u osób starszych. Dzieje się tak najczęściej dlatego, że u seniorów praca układu trawiennego jest słabsza, obniżony jest zmysł węchu, zapachu, a także mają braki w uzębieniu. Poza tym starsi ludzie często przyjmują leki, które obniżają apetyt oraz zamartwiają się o swój stan zdrowia, a to przekłada się na niechęć do jedzenia. Często problem leży w chorobach neurodegeneracyjnych np. demencji starczej.

Jak temu zaradzić?

Aby odzyskać apetyt, należy znaleźć i w miarę możliwości wyeliminować przyczynę tego problemu. Wtedy są największe szanse na powodzenie. Jednak nie zawsze jest taka możliwość, dlatego trzeba zacząć działać, by chęć do jedzenia była większa. Warto wspomóc się witaminami i minerałami, które odpowiadają za łaknienie np. cynk. Posiłki powinny być częste, ale w małych ilościach. Najlepiej, jeśli będą jak najbardziej urozmaicone i wyglądały apetycznie.

Starsi ludzie mogą sięgnąć po suplementy diety np. Apetizer Senior, Apetyt Plus, Syrop na apetyt. Produkty te zawierają naturalne składniki np. zioła, a także witaminy i mikroelementy pobudzające apetyt. Można także zastosować suplementację enzymami trawiennymi, jeśli występują problemy z układem trawiennym. Poza tym posiłki powinny być dostosowane indywidualnie do każdej osoby. Jeśli senior ma problemy z gryzieniem, trzeba przygotowywać mu np. zupę krem, musy owocowe i warzywne.