Trójglicerydy – czym są i jak jak obniżyć ich poziom?

Trójglicerydy – czym są i jak jak obniżyć ich poziom?

W składzie biochemicznym naszego organizmu nie ma elementu, który byłby zbędny. Natura zaprojektowała nas perfekcyjnie. Zdarza się jednak, że wskutek niewłaściwej diety lub trybu życia, równowaga w organizmie zostaje zachwiana. Wtedy pojawiają się problemy. Tak też jest w przypadku trójglicerydów.

Czym są trójglicerydy?

Trójglicerydy to tłuszcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Związki te są tłuszczami prostymi, stanowią podstawowy budulec tkanki tłuszczowej, a organizm wykorzystuje je jako źródło energii.

Dlaczego poziom trójglicerydów jest za wysoki?

Podstawową przyczyną zbyt wysokiego poziomu trójglicerydów są niewłaściwa dieta i niewystarczająca ilość ruchu. Co należy rozumieć przez niewłaściwą dietę? To dieta zawierająca dużą ilość tłuszczów, cukrów i alkoholu. Oprócz złych nawyk żywieniowych przyczyną podwyższonego poziomu trójglicerydów może być stosowanie antykoncepcji hormonalnej, leków moczopędnych i beta-blokerów. O ile trudno zrezygnować z niezbędnej suplementacji lekami, to z pewnością można obniżyć poziom trójglicerydów odpowiednią dietą i wysiłkiem fizycznym.

Dieta obniżająca poziom trójglicerydów

Chcąc obniżyć poziom trójglicerydów poprzez dietę, należy wprowadzić w życie następujące zasady:
– Należy zmniejszyć ilość spożywanych produktów zawierających cholesterol, tj. wędlin, mięs, nabiału i tłuszczów zwierzęcych pod każdą postacią.
– Zwiększyć należy ilość kwasów tłuszczowych nienasyconych, a więc między innymi olejów roślinnych, orzechów i ryb morskich.
– Do codziennego jadłospisu należy wprowadzić błonnik.
– Koniecznie do jadłospisu włączyć trzeba węglowodany złożone, w postaci kasz, otrębów, pełnoziarnistego pieczywa, pestek itd.
– Nieodłącznym elementem diety będzie także codzienne spożywanie dużej ilości warzyw, przy czym szczególnie warto pamiętać o warzywach zielonych.
– Warto zastanowić się nad suplementacją preparatami farmakologicznymi, takimi jak kwasy omega 3 i witaminy z grupy B.

Ruch to zdrowie, czyli zasada stara jak świat

Skutecznym i pod każdym względem korzystnym dla naszego zdrowia, środkiem obniżającym poziom trójglicerydów, jest wprowadzenie do harmonogramu dnia codziennej dawki ruchu. Spacery zamiast jazdy autem, wizyty na basenie, jazda na rowerze nie tylko pomogą nam odzyskać zdrowie, ale też poprawią samopoczucie. Osoby, które nie przepadają za ruchem, w ramach łączenia przyjemnego z pożytecznym mogą jeździć na rowerze stacjonarnym, ćwiczyć na steperze, bądź wędrować po bieżni, oglądając równocześnie ulubiony serial w telewizji. Najważniejsza jest systematyczność i determinacja, a efekty nie każą długo na siebie czekać.