Nowoczesne metody leczenia żylaków

Nowoczesne metody leczenia żylaków

Problemy z żylakami to bardzo częsta przypadłość ludzi w różnym wieku. Wyglądają nieestetycznie, może towarzyszyć im ból, pieczenie i obrzęki. Co więcej, nieleczone, mogą prowadzić do groźnych dla zdrowia schorzeń.

Skąd się biorą żylaki?

To uwypuklone żyły, które powstają na skutek utrudnionego odpływu krwi z dolnych kończyn. Uszkodzone zastawki żylne nie pracują tak, jak powinny, dlatego krew nie krąży prawidłowo. W efekcie wzrasta ciśnienie w naczyniach krwionośnych, które się rozszerzają i dochodzi do obrzęków. Najczęstszą przyczyną jest genetyka, ale też nieodpowiedni styl życia, np. praca przed komputerem czy spędzanie wielu godzin na nogach. Żyły stają się słabsze na skutek braku ruchu, częstych gorących kąpieli, otyłości, płaskostopia oraz złych nawyków żywieniowych. Oprócz tego narażone na żylaki są osoby w podeszłym wieku oraz kobiety.

Jak się objawiają żylaki?

Każdy, kto ma problem z żylakami, dobrze o tym wie. Nieestetyczne zgrubieni na nogach, uczucie pieczenia i obrzmienia kończyn, kurcze łydek i mrowienie nóg to tylko kilka z wielu objawów związanych z żyłami. Oczywiście na początku schorzenie to przebiega dosyć łagodnie, ale później dochodzi do narastającego bólu wynikającego z niedrożności żył głębokich goleni. Następnie tworzą się charakterystyczne pajączki i oraz ulegają zmianie większe naczynia powierzchowne, które nabierają niebieskiego zabarwienia. Kolejne objawy to obrzęk, który mija po nocnym odpoczynku lub zostaje na stałe. Mogą też pojawiać się rdzawo-brązowe przebarwienia a w cięższych przypadkach owrzodzenie żylne podudzi oraz stan zapalny skóry i tkanek podskórnych.

Lek na żylaki – jak sobie z nimi radzić?

Leczenie żylaków przeprowadza się na podstawie zaawansowania stanu chorobotwórczego. W początkowej fazie schorzenia wystarczy postępowanie zachowawcze, czyli stosowanie kremów i maści, które zmniejszają obrzęki. Tego typu lek na żylaki daje bardzo często zadowalające efekty. Sprawdza się także noszenie odpowiedniej bielizny, która zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i nie uciska nóg. Bardzo często stosuje się też podkolanówki i rajtuzy przeciwżylakowe, które zapobiegają zaleganiu krwi w żyłach.

Kolejny sposób na walkę ze schorzeniem to odpowiednio dobrany lek na żylaki, który podaje się doustnie. Taka terapia farmakologiczna polega na uszczelnieniu naczyń krwionośnych zazwyczaj za pomocą preparatów pochodzenia roślinnego. Najczęściej spotyka się w ich składzie wyciąg z kasztanowca, rycyny, pestek winogron czy owoców cytrusowych.

W ostrym zaawansowaniu choroby żaden ww. lek na żylaki okaże się niewystarczający. Często konieczne jest leczenie chirurgiczne. Najczęściej jest to obliteracja czy skleroterapia, które polegają na wstrzyknięciu w światło żył środka chemicznego. Pod jego wpływem żylaki zrosną się, a następnie wchłoną. Po zabiegu chory powinien nosić przez jakiś czas uciskową pończochę. Żyła zostaje obkurczona a jej ściana zwłókniona. Niestety ta terapia jest skuteczna tylko i wyłącznie w przypadku mniejszych żylaków.

Druga nowoczesna metoda leczenia żylaków to kriostripping, która polega na dwukrotnym zamrożeniu żył powierzchniowych. Pod wpływem niskiej temperatury tkanki ulegają martwicy, po czym musi minąć kilka tygodni, aby się zagoiły. Na miejscu obumarłych tkanek pojawiają się zdrowe. Efekty wizualne są zazwyczaj bardzo dobre.

Warto zwrócić uwagę także na laseroterapię. Żylaki zostają zamknięte za pomocą wiązki światłą lasera. Ta metoda należy do najnowocześniejszych najmniej inwazyjnych. Podczas 30-60-minutowego znieczulenia usuwane są zmienione chorobowo żyły. Chory po bardzo krótkim czasie wraca do normalnej aktywności, co jest poprzedzone noszeniem pończochy uciskowej po zabiegu.

Walka żylakami jest długo i często trudna. Dlatego też warto zadbać o swoje nogi wcześniej, poświęcając, chociaż półgodzinny dziennie na spacer czy jogging. Nie można dopuszczać do większej wagi ciała i nadużywać kąpieli w saunie czy w gorącej wodzie. Oczywiście niezwykle istotne jest także noszenie luźniejszej i przewiewnej bielizny.