Jak zadbać o zdrowy sen?

Jak zadbać o zdrowy sen?

Zdrowy sen ma niepowtarzalny wpływ na ludzki organizm. Umożliwia zachowanie prawidłowego metabolizmu, doskonałej formy, jak i pamięci i koncentracji na odpowiednim poziomie. Regularny i trwający właściwą ilość czasu odpoczynek to w obecnych czasach to prawdziwy sprzymierzeniec w walce ze stresem. Warto więc zadbać o czyste prześcieradło i pościel, jak i odpowiednika higienę snu — tylko wtedy można cieszyć się płynącymi z nich korzyściami.

Zdrowy sen — jakie są jego korzyści?

W czasie snu w organizmie następuje wiele kluczowych funkcji. Są nimi przede wszystkim: leczenie stanów zapalnych, regeneracja organizmu, obniżanie poziomu stresu oraz zwalczanie wirusów czy bakterii chorobotwórczych. Istnieje mnóstwo różnych sposobów na zadbanie o zdrowy sen. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko występowania zawału serca. Okazuje się, iż u osób, które śpią co najmniej siedem godzin, stężenie niepożądanego białka C-reaktywnego jest o wiele niższe niż w przypadku tych, którzy śpią mniej niż sześć godzin.

Zdrowy sen to jeden z najważniejszych aspektów stylu życia osób aktywnych fizycznie. To właśnie dzięki niemu zwiększa się efektywność codziennego treningu, a mięśnie regenerują się odpowiednio. Ma to miejsce, gdyż w czasie snu o odpowiednim czasie trwania wydzielają się hormony, które przyczyniają się do wzrostu i rozrostu mięśni. Co więcej, dochodzi do zmniejszenia łaknienia i wyrównania metabolizmu. Każdy ten, kto się wysypią, rzadziej odczuwa głód i podjadają.

Czyste prześcieradło i nie tylko — sposoby na zdrowy sen

Obeznanie się z tematem zdrowego snu pozwala poprawienia jakości życia, zdrowia i kondycji fizycznej. Eksperci z wielu krajów zgodnie zalecają:

  • Chodzenie spać o stałej porze,
  • Wietrzenie sypialni do poziomu temperatury nie większej niż 21 stopni Celsjusza,
  • Skorzystanie z ortopedycznej poduszki, która zapamiętuje kształt,
  • Wykonywanie relaksujących ćwiczeń przed snem,
  • Niewpatrywanie się przed snem w ekran smartfonu, laptopa lub telewizora,
  • Zjedzenie lekkie kolacji co najmniej dwie lub trzy godziny przed snem,
  • Zadbanie o to, aby prześcieradło i reszta pościeli były świeże i regularnie prane.

Poprawa jakości snu jest także możliwa dzięki stosowaniu wieczornych rytuałów, takich jak aromatoterapia, słuchanie subtelnej muzyki czy medytacja. To świetne odprężenie po całym dniu spędzonym w pracy, biegu i stresie.

Trzeba pamiętać, iż sposoby te mogą okazać się nieefektywne w przypadku bezsenności. Osoby zmagające się z tym schorzeniem powinny wdrożyć specjalistyczne leczenie, np. psychoterapia lub farmakologia.