Układ nerwowy człowieka to system, który zarządza organizmem nie tylko w sensie fizycznym, ale i psychicznym. Ciągły stres, pośpiech, nadmiar ważnych spraw do załatwienia każdego dnia, obciąża układ nerwowy. Taki tryb życia to krótka droga do bezsenności, rozdrażnienia, nadmiernej nerwowości.
Jak działa układ nerwowy?
Układ nerwowy to najbardziej złożona struktura naszego organizmu. Ze względu na funkcje, wyróżniamy układ nerwowy somatyczny i autonomiczny. Ten pierwszy odbiera bodźce zewnętrzne, dzięki którym reagujemy na różnego rodzaju sytuacje. Natomiast układ nerwowy autonomiczny odpowiada za pracę narządów wewnętrznych i dzieje się to bez naszej świadomości. Można bez wątpienia stwierdzić, że prawidłowe działanie układu nerwowego zależy od stanu psychicznego. To, jak będziemy reagować na różne bodźce, wpływa na nasze zdrowie.
Jak dbać o układ nerwowy?
Przede wszystkim powinniśmy unikać stresów, a także nauczyć się, jak reagować na różne sytuacje, zachowując spokój. Nie jest to łatwe zadanie, lecz pomóc w tym może racjonalne myślenie. Trzeba uświadomić sobie, że większość nerwów, czy lęków są nieuzasadnione. Często powody, które generują stres, są tylko w naszej głowie.
Ponadto nie należy brać na siebie za dużo obowiązków, przemęczać umysłu zbyt długą nauką lub pracą. Gdy jest konieczne, by zostać dłużej w pracy, trzeba przynajmniej robić sobie przerwy. Bardzo ważne jest, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość snu w ciągu doby. Sen powinien trwać przynajmniej 8 godzin. Jeżeli mamy do czynienia z zaburzeniami snu, należy skonsultować się z lekarzem.
Czasem trudno jest uniknąć sytuacji stresujących dlatego, jeśli odczuwamy stan napięcia nerwowego, warto sięgnąć po ziołowe tabletki uspokajające np. Valerin max, Nervosol, Nervocalm Forte. Tego rodzaju środki pomogą w stanach uczucia nadmiernego niepokoju oraz w problemach z zasypianiem. Pojawia się uczucie odprężenia psychicznego.
Nie bez znaczenia jest także dieta, która powinna być bogata w witaminy, głównie z grupy B oraz mikro i makroelementy. Dlatego w diecie nie powinno zabraknąć zbóż z grubego przemiały, kiełków pszenicy, otrębów, roślin strączkowych i orzechów. Zamiast kawy, która pobudza i wypłukuje potas i magnez, lepiej pić wodę i soki ze świeżo wyciskanych owoców i warzyw. Warto spożywać produkty bogate w tryptofan, czyli aminokwas, który przekształca się w serotoninę, czyli hormon szczęścia oraz melatoniny, odpowiadającej za rytm dobowy dnia. Tryptofan jest zawarty w jajach, żółtym serze, dorszu, soi i sezamie.