Bezsenność to nie tylko problemy z zasypianiem, to także częste budzenie się w nocy. W skrajnych przypadkach jest to po prostu brak snu lub płytki sen. Objawy powinny trwać co najmniej miesiąc, żeby można było mówić o bezsenności. Problemy ze snem negatywnie wpływają na jakość życia.
Co zrobić, by zasnąć?
Wieczorem warto zrobić coś, co uspokaja. Może to być spacer, ciepła kąpiel lub ulubiona lektura. Ważne jest również, czy w sypialni panują najlepsze warunki do zasypiania. W łóżku nie powinno się pracować przy laptopie, oglądać telewizji ani jeść. Łóżko jest miejscem wyciszenia, a nie miejscem do działania. W sypialni powinno być cicho i ciemno, a temperatura powinna być taka, w której czujemy się najlepiej. Niektórzy śpią najlepiej, jeśli sypialnia jest dobrze wywietrzona. Warto uświadomić sobie, że sen nie jest obowiązkiem, dlatego kładąc się spać, nie wolno myśleć, że „muszę” zasnąć. Jeśli w głowie pojawia się myśl, że „muszę szybko zasnąć”, prawdopodobnie nie uda się to tak łatwo. Wtedy najlepiej usiąść w fotelu i zacząć czytać książkę o przyjemnej tematyce.
W ciągu dnia trzeba zrezygnować z picia kawy, alkoholu i papierosów, ponieważ mają działanie pobudzające. Lepiej również utrzymywać dietę lekkostrawną, szczególnie przed snem. Poza tym nie zaleca się ucinać drzemek w ciągu dnia, ponieważ zakłócają one okołodobowy rytm dnia.
Co jeszcze można zrobić?
Na wyciszenie przed snem, polecanych jest kilka ziół. Najbardziej popularna jest melisa, a zaraz po niej korzeń arcydzięgla i kwiat głogu. Pomóc może również lawenda w postaci olejku eterycznego lub naparu z suszu lawendy. Skuteczne są także szyszki chmielu, z których napar zaleca się wypijać 2-4 razy na dobę. Chmiel działa silniej niż lawenda, ponieważ oprócz ułatwienia zasypiania, pozwala wywołać sen głęboki. Aby uspokoić nerwy, zmniejszyć pobudzenie oraz ułatwić zasypianie, zalecany jest kozłek lekarski, który jest wykorzystywany do produkcji kropli walerianowych, znanych z działania uspokajającego.
Aby zasnąć, można korzystać z tabletek ziołowych, ułatwiających zasypianie np. Extraspasmina, Valdix, Sedarel Noc. Leki uspokajające powinny być stosowane doraźnie i krótkotrwale, jeśli problemy z zasypianiem pogłębiają się i wymuszają zażywanie leków, konieczna jest wizyta u lekarza. Być może jest jakieś źródło problemu, które trzeba wyeliminować, aby zakończyły się problemy ze snem.