Ibuprofen vs paracetamol- podobieństwa i różnice

Ibuprofen vs paracetamol- podobieństwa i różnice

Bóle różnego pochodzenia, gorączka, czy przeziębienie to typowe objawy, które skłaniają do sięgnięcia po środki farmaceutyczne. Ibuprofen i paracetamol to najpopularniejsze leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, skierowane zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Czym się różnią od siebie?

Paracetamol na ból i gorączkę już od pierwszych dni życia.

Paracetamol to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy bezpieczny dla dorosłych i dla dzieci, już od urodzenia. Stosuje się go w przypadku bólów mięśni, stawów, kości, zębów, głowy, nerwobólów, a także w bólach miesiączkowych oraz w bólach po zabiegach operacyjnych lub stomatologicznych. Zaletą paracetamolu jest dobre wchłanianie z przewodu pokarmowego- już po 30- 60 minutach osiąga maksymalne stężenie we krwi. Nawet do 4- 6 godzin utrzymuje się efekt przeciwbólowy, a około 6- 8 godzin efekt przeciwgorączkowy. Jest to lek bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, jednak należy ściśle przestrzegać zaleconego dawkowania. Paracetamol jest przeciwwskazany przy ciężkich zaburzeniach pracy wątroby oraz osobom nadużywającym alkoholu.

Przedawkowanie paracetamolu grozi uszkodzeniem wątroby oraz kumulowaniem się we krwi, w przypadku niewydolności nerek. Trzeba zdawać sobie sprawę, że paracetamol wchodzi w interakcje z większością leków przeciwwirusowych.

Ibuprofen- lek przeciwbólowy i przeciwzapalny.

Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Działa także przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, a przykładami leków z ibuprofenem są np. Ibum Expres, Ibuprom, Ibupar. Lek ten jest skierowany dla dorosłych i dla dzieci od 6 miesiąca życia i stosuje się go w przypadku bólów miesiączkowych, głowy, czy zębów. Ze względu na działanie przeciwzapalne ibuprofen jest polecany w chorobie zwyrodnieniowej stawów, po urazach i w stanach zapalnych mięśni, ścięgien i stawów. Działa szybko- już po 30 minutach od zażycia, a efekt utrzymuje się przez 4-6 godzin. Maksymalne stężenie osiąga 1-2 godziny po zażyciu tabletki, a godzinę po podaniu zawiesiny.

Przedawkowanie może grozić krwawieniem z przewodu pokarmowego, ale nie ma ryzyka dla wątroby. Może pojawić się reakcja alergiczna – wysypka, nieżyt nosa, rumień, opuchlizna. Ibuprofenu nie wolno przyjmować przy czynnej chorobie wrzodowej, należy zachować ostrożność przy astmie, niewydolności nerek, wątroby i serca. Trzeba pamiętać, że alkohol nasila działanie leku.

Paracetamol, czy ibuprofen- który lek wybrać?

Ogólnie uważa się, że skuteczność paracetamolu i ibuprofenu w leczeniu bólu są podobne. Część badań wykazuje jednak na nieco większą efektywność ibuprofenu jako leku na gorączkę u dzieci i dorosłych. W przypadku utrzymującej się gorączki lekarze mogą zalecić naprzemiennie podawany paracetamol z ibuprofenem. Ma to na celu zwiększenie skuteczności leczenia, przy jednoczesnym nieprzekraczaniu zalecanych dawek dobowych obu leków. Trzeba wziąć pod uwagę, że każdy organizm jest inny i reaguje inaczej. Jedna osoba lepszy efekt zaobserwuje po zastosowaniu paracetamolu jako leku na gorączkę i ból, a inna po ibuprofenie.