Każda mama dobiera sposób karmienia swojego dziecka do własnych możliwości, ale wiele zależy także od dziecka. Karmienie piersią jest wymagające, ale jednocześnie przynosi ogromną satysfakcję i pozwala zbudować bardzo silną relację matki z maluchem. Co nie oznacza, że karmienie mieszanką mleczną jest niewłaściwe czy szkodliwe.
W jaki sposób karmić butelką?
Butelki dla noworodków oraz smoczki muszą zostać odpowiednio przygotowane, zanim znajdzie się w nich pokarm dla maluchów. Przede wszystkim cały sprzęt musi zostać umyty, a następnie wysterylizowany. Butelki dla noworodków gotuje się przed 5 minut we wrzątku. Później wystarczy odczekać do wystygnięcia i można podać noworodkowi mleko. Sterylizacja nie musi odbywać się przed każdym podaniem pokarmu, ale wyparzanie należy powtarzać nie rzadziej niż raz na 2 dni. W tym celu można stosować także specjalne urządzenia określane mianem sterylizatorów. Sterylizatory zdecydowanie skracają czas potrzebny do przygotowania butelki i smoczka, a dla starszych dzieci nadają się do podgrzewania zupki czy musu owocowego. Butelki dla noworodków należy myć w delikatnych detergentach. Cały sprzęt trzeba kontrolować i wymieniać na nowy, kiedy pojawią się na nim nawet najmniejsze oznaki zużycia.
Mleko musi zostać odpowiednio przygotowane. Pod żadnym pozorem nie wolno karmić noworodka pokarmem, który nie został wcześniej wykorzystany, zabrania się podawania go w zimnej postaci oraz po ponownym podgrzaniu. To pierwszy krok do zatrucia pokarmowego. Podawane mleko musi mieć odpowiednią temperaturę. Jeśli mama odciąga własne mleko, mrozi je i podaje w butelce, nie może rozmrażać go w mikrofalówce, gdyż traci ono swoje cenne wartości odżywcze.
W jakiej pozycji karmić niemowlaka?
Dobrze dobrane butelki dla noworodków, odpowiednie smoczki i temperatura mleka nie są ważne, kiedy karmienie odbywa się w niewłaściwej pozycji. Każdemu powinno być wygodnie. Mama musi trzymać malucha na rękach i pozostawać z nim w kontakcie wzrokowym. Nie trzeba karmić piersią, żeby noworodek miał zapewnione poczucie bliskości oraz czułości. Najlepiej sprawdza się trzymanie dziecka pod kątem 45 stopni z główką wyżej, a nóżkami poniżej (nóżki powinny opierać się na kolanach mamy). Pod żadnym pozorem nie wolno karmić dziecka w płaskiej pozycji, gdyż ryzyko ulewania czy udławienia się jest bardzo wysokie.
Butelki dla noworodków trzeba odpowiednio trzymać, czyli smoczek musi być pełen mleka, dzięki czemu dziecko w trakcie picia nie zasysa powietrza. Zbyt duży przepływ w smoczku sprawia, że maluch nie nadąża za połykaniem, a za mała dziurka wywołuje dyskomfort – pociecha się denerwuje. W trakcie karmienia można robić przerwy, a nawet odbijać dziecko. Nigdy nie wciska się butelki na siłę, a jeśli dziecko odwraca głowę, nie chce pić, należy zostawić je w spokoju. Nie wolno zostawiać dziecka z butelką ani pozwalać mu z nią spać, gdyż to pierwszy krok do zmagania się z próchnicą butelkową.
Dziecko zawsze powinno być karmione na żądanie. Maluchów nie trzeba przystawiać do piersi co godzinę, ale w pierwszych tygodniach należy dobrze nauczyć się rozpoznawać potrzeby pociechy i karmić średnio co 2,3 godziny, gdyż naturalne mleko trawi się szybciej niż mieszanka mleczna.
Z kolei mleko modyfikowane wymaga od 3 do 4 godzin na strawienie, czyli noworodek jest karmiony maksymalnie 7 razy na dobę.