Jaskółcze ziele to bardzo cenna roślina, którą można spotkać powszechnie na łąkach oraz w lasach. Znamy ją przede wszystkim jako metodę leczenia kurzajek, ale sprawdzi się też na różne schorzenia związane ze skórą. W formie naparu szybko rozprawi się z bólami miesiączkowymi. Jakie dodatkowe właściwości posiada jaskółcze ziele?
Kiedy warto stosować olej z jaskółczego ziela?
Jaskółcze ziele znane jest również pod nazwą glistnik i jest bardzo popularny od wielu tysięcy lat. Stosowały go już nasze prababcie, a w wielu domach korzysta się z niego na co dzień. Wiąże się to z szeregiem zalet oraz znaczną poprawą stanu zdrowia. Wśród właściwości zdrowotnych wymienia się działanie bakteriobójcze oraz wirusobójcze. W związku z tym glistnik stosuje się w trakcie wypalania kurzajek. W składzie jaskółczego ziela występują cenne alkaloidy, czyli chelidonina, chelesrytryna, koptyzyna oraz sangwinaryna. Każdy z nich wykazuje właściwości przeciwnowotworowe. Oprócz tego to doskonałe rozwiązanie w przypadku zmagania się z bólami z żołądkiem oraz trudnościami w trawieniu pokarmów. Wypijanie naparu po jedzeniu przyniesie znaczną ulgę i odciąży organy, który pracuje bez chwili przerwy. Olej z jaskółczego ziela powinien występować w diecie kobiet, które zmagają się z ciężkimi oraz intensywnymi miesiączkami.
Jak stosować jaskółcze ziele?
W przypadku zmagania się z brodawkami oraz kurzajkami, leczenie przy pomocy rośliny trwa tylko kilka dni. Należy przygotować świeży sok z przełamanej łodygi ziela i następnie rozpocząć smarowanie. Zmiany najpierw się zmniejszą, a następnie znikną bez śladu. Warto też wspomnieć o grzybobójczych właściwościach rośliny. Dobrze sprawdzi się olej przygotowany z jaskółczego ziela. Wspomaga osoby zmagające się z bólem brzucha, dolegliwościami związanymi z miesiączką czy kolkami. Cecha ta jest związana z działaniem rozkurczowym mięśni gładkich przewodu pokarmowego, a także dróg żółciowych i moczowych (również oskrzeli). W związku z tym, w trakcie zmagania się z kolką jelitową, kolką wątrobową oraz nieprzyjemnymi skurczami macicy, olej z ziela przyniesie znaczną ulgę. Warto wspomnieć o działaniu rozkurczowym, moczopędnym, przeciwbólowym oraz żółciopędnym. Mimo iż jest tak dobry, olej z jaskółczego ziela nie powinien być spożywany przez każdego. Jest to związane z jego toksycznym działaniem, co sprawia, że istnieje spore ryzyko wystąpienia schorzeń wątroby. Chodzi o zapalenie wątroby, powiększenie wątroby, a także niekorzystne zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych. Prezentowana roślina może być stosowana w związku z jej cennymi właściwościami, ale należy zachować umiar. Zbyt duże ilości działają bardzo negatywnie na organizm.