Wydzielina z nosa to jeden z częstych objawów, jakie towarzyszom sezonowym przeziębieniom czy reakcjom alergicznym. Człowiek dorosły bez większego problemu jest w stanie wysiąkać nos. U małych dzieci problem ten jest o wiele poważniejszy, warto więc wiedzieć jak poradzić sobie z katarem u maluchów.
Dlaczego dzieci mają katar?
Katar u dzieci poniżej pierwszego roku życia jest szczególnie uciążliwy, ponieważ takie maluchy nie mają jeszcze wykształconego odruchu siąkania, przez co usuwanie wydzieliny z górnych dróg oddechowych jest o wiele trudniejsze. W aptekach można dostać różne preparaty medyczne przeznaczone do stosowania u dzieci już od trzeciego miesiąca życia. Wśród nich najbardziej popularne są nasivin baby, aromactiv baby czy dismar baby. Katar może mieć różnorodne przyczyny. Przeważnie pojawia się przy przeziębieniach czy innych infekcjach wirusowych.
Jakie objawy daje katar u małego dziecka?
Katar sam w sobie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia. Nie da się jednak ukryć, że szczególnie u małych dzieci, które jeszcze nie potrafią samodzielnie usunąć wydzieliny zalegającej w nosie, dolegliwość ta może być niezwykle uporczywa. Katar, który zalega w nosku, znacznie utrudnia oddychanie, jedzenie czy spokojny sen. Dobrze jest wiedzieć, jakimi sposobami można leczyć katar u tak małych dzieci.
Katar u malucha, jak się go pozbyć?
W aptekach bez recepty można kupić preparaty medyczne, które mogą pomóc uporać się maluchowi z dolegliwością, jaką jest katar. Są to chociażby różnego rodzaju zawiesiny do nosa czy też aromatyczne plastry ułatwiające maluchowi oddychanie, zwłaszcza podczas snu. Jeżeli lekarz zdecyduje o stosowaniu preparatów medycznych, to koniecznie trzeba postępować zgodnie z jego zaleceniami, ponieważ kilkumiesięczne dziecko ma bardzo delikatny organizm, a jego układ odpornościowy nie działa jeszcze tak jak u osoby dorosłej i nawet z pozoru niewinny katar może przerodzić się w groźniejszą infekcję. Istnieją także domowe sposoby na pozbycie się kataru u małych dzieci.
Walka z katarem domowymi sposobami
Jeżeli chodzi o domowe sposoby na walkę z katarem u bardzo małych dzieci, to najlepsze efekty daje regularna inhalacja górnych dróg oddechowych. Warto także czyścić nosek dziecka. Może w tym pomóc sól fizjologiczna, która powinna być po kropelce aplikowana do dziecięcego noska. Warto poradzić się doświadczonego lekarza pediatry, w jaki sposób prowadzić walkę z dziecięcym katarem, tak by towarzyszył on maluchowi jak najkrócej i był w jak najmniejszym stopniu uciążliwy.