Jak zadbać o codzienną higienę osoby niepełnosprawnej lub z ograniczeniami ruchowymi?

Jak zadbać o codzienną higienę osoby niepełnosprawnej lub z ograniczeniami ruchowymi?

Osoby z ograniczeniami ruchowymi nie zawsze mogą korzystać z wszystkich domowych udogodnień. W przypadku kąpieli pozostaje krzesło w kabinie prysznicowej, z nisko zawieszoną „słuchawką”. Innym rozwiązaniem ułatwiającym higienę jest specjalna wanna dla niepełnosprawnych. Co powinna zawierać?

Wielka pomoc dla niepełnosprawnych i opiekunów

O tym, jak bardzo takie specjalne urządzenie może pomóc, decyduje najczęściej stopień niepełnosprawności. Zazwyczaj osoba potrzebująca likwidacji barier chętnie zajmuje się własną higieną na tyle, na ile pozwala jej zakres ograniczeń. Wiadomo, że przy ciężkich urazach – porażeniach, tetraplegii czy udarach chory jest uzależniony od pomocy opiekuna, który musi go sam umieścić w wannie. Jednak nawet wtedy rozwiązania konstrukcyjne, jakie wykorzystuje wanna dla niepełnosprawnych, w znacznym stopniu ułatwiają proces kąpieli. Tym bardziej przydadzą się osobom z większymi możliwościami samodzielnego ruchu, które w różnym zakresie mogą same – przynajmniej częściowo – zadbać o swoją higienę.

Nieoceniona pomoc dla seniorów z ograniczeniami ruchowymi

Wanna dla niepełnosprawnych rozwiąże również problemy ludzi starszych z mniejszymi lub większymi ograniczeniami sprawności. Z wiekiem wszystkie czynności, które do tej pory nie sprawiały kłopotów, mogą okazać się prawdziwą barierą, wpływającą również na samopoczucie. Osoby starsze nierzadko rezygnują z relaksującej kąpieli w wannie z prozaicznego powodu – przeciętna wysokość ścianki to 60 cm od ziemi. Dlatego wystarczy, dzięki zupełnie nowej konstrukcji, obniżyć próg, by relaks w wodzie zaczął z powrotem sprawiać radość.

Zwykła wanna a wanna dla niepełnosprawnych – podstawowe różnice

Jak ułatwić wejście do wnętrza zbiornika? Wystarczy zamontować drzwi ze szczelnym zamknięciem (umożliwia je specjalny profil silikonowej uszczelki), by obniżyć wysokość dna do ok. 20 cm. Wanna dla niepełnosprawnych często również ma mniejszą podstawę, za to posiada wyższe burty. Powodem jest umieszczenie wewnątrz profilowanego siedzenia lub powierzchni do pozycji półleżącej. Zarówno siedzisko, jak i podłoże wykonuje się z antypoślizgowej powłoki. Korzystanie z wanny ułatwiają również szerokie ranty i mocne uchwyty z niklowanego materiału, przeznaczonego także na zawiasy, zamek do drzwi czy korek w odpływie. Wszystkie zamknięcia, takie jak zatrzask do drzwiczek czy mechanizm korka umieszczone są pod ręką, w postaci dźwigni lub pokręteł, by osoba kąpiąca się samodzielnie mogła bezpiecznie korzystać z relaksujących właściwości wanny.