Błąd lekarski jest tematem, który systematycznie powraca w mediach. Jest nim zarówno źle postawiona diagnoza, pozostawiona w brzuchu chusta operacyjna, jak i zwlekanie z cesarskim cięciem. Czy w takich przypadkach dochodzenie swoich praw jest możliwe? Co warto wiedzieć o błędzie w sztuce lekarskiej?
Czym jest błąd w sztuce lekarskiej?
Z racji tego, że choroby towarzyszą ludzkości od zawsze i są nieuniknioną częścią życia, medycyna brnie do przodu by poprzez innowacyjne zabiegi, operacje z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury oraz nowe leki wspomóc zdrowie. Jednak nie zawsze wszystko dzieje się pomyślnie i pojawiają się wątpliwości co do fachowości specjalisty oraz tego czy popełnił on jakiś błąd. Niejednokrotnie w skrajnie ciężkich sytuacjach bliscy poszkodowanego lub zmarłego doszukują się winy lekarza i oczekują odpowiedniego zadośćuczynienia w drodze sądowej. Wielkość sprawy można zauważyć, spoglądając na częstotliwość wyszukiwań w Google takich fraz jak; „kancelaria adwokacka Gniezno — medycyna” czy” błąd lekarki — postępowanie sądowe”.
Jeszcze przed udaniem się do adwokata, warto zaznajomić się z terminem błędu lekarskiego. A więc jest to sytuacja, w której postępowanie medyczne (bez względu na to, czy będzie ono dotyczyło diagnostyki, czy leczenia) jest niezgodne z ogólnie przyjętymi zasadami postępowania.
Co decyduje o tym, iż postępowanie lekarza jest uznane za błąd w sztuce?
Niejednokrotnie uznanie postępowania lekarza za błąd w sztuce jest bardzo skomplikowane. Lekarz może popełnić błąd, gdy nie jest odpowiednio przygotowany do wykonywania swojej pracy, nie edukuje się, nie śledzi nowości itd. Obecnie dość często występują sytuacje, które wynikają z nieodpowiedniej organizacji pracy w zespole. Współczesna medycyna, w przeciwieństwie do dawnej medycyny, nie opiera się na jednoosobowym decydowaniu o losach pacjenta.
O popełnieniu błędów medycznych często decyduje także zła organizacja pracy. Dobrym przykładem takiego błędu jest nieprzekazanie przez lekarza pielęgniarce wszystkich informacji dotyczących wdrożonej terapii i zaleceń lub niepoinformowanie innego lekarza o nowych wynikach badań schodząc z dyżuru. Efektem tego mogą być właśnie błędy medyczne, takie jak np. podanie niewłaściwego leku, który wpłynie na pogorszenie stanu pacjenta lub przyczyni się do trwałego uszczerbku.