Bronchoskopia – jak wygląda to badanie?

Bronchoskopia – jak wygląda to badanie?

Układ oddechowy – czy można do niego zajrzeć? Czy istnieje możliwość, by zobaczyć jak wygląda od środka? Tak – medycyna daje takie możliwości i jest to bardzo pomocne, gdy występują zmiany chorobowe w obrębie górnych dróg oddechowych.

Bronchoskopia to diagnostyczne badanie górnych dróg oddechowych przeprowadzone przy użyciu endoskopu zwanego bronchoskopem. Część urządzenia wyglądającego jak „rurka” wprowadzana jest przez usta lub nos pacjenta i umożliwia bezpośrednie oglądanie wnętrza krtani, tchawicy i oskrzeli oraz błony śluzowej i strun głosowych. Badanie ma umożliwić znalezienie przyczyny objawów chorobowych – utrzymujący się kaszel lub krwioplucie.

Jak wygląda bronchoskopia ?

Do badania należy się wcześniej przygotować, nie można jeść w dniu badania, by być na czczo, a w ciągu dwóch poprzedzających godzin nie pić żadnych płynów – nawet wody. W ostatniej dobie nie należy palić ani spożywać alkoholu.

Bronchoskopia jest badaniem inwazyjnym i odbywa się w znieczuleniu miejscowym pod postacią lidokainy – stosowane na nasadę języka, łuki podniebienne, tylną ścianę gardła, krtań i oskrzela. W sytuacjach wyjątkowych może ono odbywać się w znieczuleniu ogólnym lub przy dodatkowym podaniu leków uspokajających. Lekarz, chcąc bezpośrednio zobaczyć wnętrze tchawicy i oskrzeli posługuje się bronchoskopem, który wyposażony jest we własne źródło światła.

Czas trwania bronchoskopii jest zazwyczaj nie dłuższy niż kilkanaście minut w pozycji leżącej (na plecach). Przez cały czas badania monitorowana jest akcja serca i ciśnienie tętnicze.

Poza oceną stanu górnych dróg oddechowych za pomocą bronchoskopu można również usunąć wydzielinę, krew, ropę czy ciała obce, zlokalizować miejsce krwawienia oraz podać leki bezpośrednio do oskrzeli. To specjalistyczne urządzenia pozwala także pobrać wycinki tkanki, by zostały poddane badaniu histopatologicznemu, cytologicznemu czy bakteriologicznemu.

Po przeprowadzonej bronchoskopii ze względów bezpieczeństwa nie należy spożywać pokarmów przez co najmniej dwie godziny, gdyż pozostająca w znieczuleniu krtań uniemożliwia przełykanie i może dojść do zakrztuszenia.

Przeciwwskazaniami do wykonania bronchoskopii są: podeszły wiek, przebyty niedawno zawał serca, niewydolność oddechowa, niewydolność serca, niedokrwistość, poważne zaburzenia rytmu serca oraz zaburzenia krzepliwości krwi.

Wynik badania dostępny jest od razu, jeżeli badanie polegało na wziernikowaniu układu górnych dróg oddechowych, w przypadku pobierania tkanek – czas oczekiwania na wynik wynosi około dwóch tygodni.