Bakteria E. coli – jak można się zarazić?

Bakteria E. coli – jak można się zarazić?

Bakteria E. coli występuje powszechnie w środowisku, przez co ryzyko zakażenia nią automatycznie wzrasta. Może być ona szczególnie niebezpieczna dla dzieci oraz osób starszych, dlatego też z troski o własne zdrowie i zdrowie osób najbliższych powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób możemy zarazić się tą bakterią oraz jak temu zapobiec.

Czym jest bakteria E. coli?

Escherichia coli, występująca także pod skrótem E. coli lub pałeczka okrężnicy, jest bakterią gram-ujemną, względnie tlenową. Bakteria E. coli bytuje we florze bakteryjnej naszego jelita grubego, a także innych zwierząt stałocieplnych. W swoim naturalnym środowisku, czyli w jelicie, bakteria pełni pożyteczne funkcje, takie jak uczestnictwo w rozkładzie pokarmu czy przyczynianie się do produkcji witamin z grupy B oraz K.

Bakteria E.coli jest szkodliwa i chorobotwórcza dla człowieka tylko w określonych warunkach. Wtedy też może powodować problemy i schorzenia układu pokarmowego oraz moczowego.

Pałeczka okrężnicy poza występowaniem w jelicie ludzkim oraz zwierzęcym jest spotykana także w glebie oraz wodzie, ponieważ przedostaje się tam razem z kałem oraz wydzielinami. Jednakże w wodzie żywotność bakterii E. coli jest krótka, ze względu na brak odpowiednich warunków.

Jak można zarazić się bakterią E. coli?

Bakterią E. coli możemy zarazić się na kilka sposobów. Do głównych z nich należą:

– Nieumyte ręce, gdzie do zakażenia może dojść poprzez przeniesienie tej bakterii z własnego jelita grubego. Jest to bardzo łatwa droga zakażenia, dlatego też należy zwracać szczególną uwagę na dokładne mycie rąk ciepłą wodą, zwłaszcza po wizytach w miejscach publicznych.
– Zakażone i zanieczyszczone jedzenie, w szczególności mięso (głównie wołowina), owoce i warzywa oraz nabiał (niepasteryzowane mleko i jogurty). Pamiętajmy zatem, aby przed każdym spożyciem w przypadku warzyw i owoców dokładnie je opłukiwać, natomiast dania mięsne poddawać właściwej obróbce termicznej, tak, aby nie były one surowe.
– Zakażona woda, w tym mycie taką wodą owoców i warzyw,
– Niewłaściwa higiena miejsc intymnych i okolic krocza.

Jak rozpoznać zakażenie bakterią E. coli?

Do najczęstszych objawów zatrucia przewodu pokarmowego bakterią E. coli można zaliczyć:

– ostre i intensywne bóle brzucha,
– bóle jelit,
– wodnistą oraz krwistą biegunkę,
– wymioty,
– nudności,
– osłabienie organizmu,
– bóle głowy,
-gorączkę.

W przypadku występowania bakterii E. Coli w moczu, chory czuje częstą i nagłą potrzebę oddawania moczu, także w nocy. Wypróżnianiu się może towarzyszyć uczucie pieczenia oraz szczypania. Mocz może mieć także zmieniony kolor oraz zapach, często spotykana bywa również krew.