Urazy podczas treningu – jak sobie z nimi skutecznie radzić?

Urazy podczas treningu – jak sobie z nimi skutecznie radzić?

Umiarkowana aktywność fizyczna jest zalecana dla każdego człowieka, niezależnie od jego wieku. Spokojne spacery czy przejażdżki rowerowe mają korzystny wpływ na zdrowie – zarówno to fizyczne, jak i psychiczne. Kontuzje podczas treningów jednak się zdarzają, trzeba wiedzieć, jak szybko się z nimi rozprawić.

Zdrowy styl życia – jak rozpocząć walkę o lepsze funkcjonowanie?

Wystarczy cofnąć się pamięcią do lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, aby przekonać się o tym, jak wiele zmieniło się w kwestii podejścia do uprawiania sportu. Ledwie dwadzieścia kilka lat temu osoby biegające, zwłaszcza na terenach wiejskich, uznawane były za nieco specyficzne zjawisko. Bieganie rekreacyjne było uznawane za swoistą fanaberię. Jednak z czasem przyszła do nas z zachodu moda na aktywność fizyczną i zdrowy styl życia.

Wiele osób, które jeszcze do niedawna nie rozstawały się z pilotem od telewizora, leniwie polegując w każde popołudnie na ulubionej kanapie, nagle zaczęło trenować. Inspiracją był artykuł przeczytany w gazecie czy program na ulubionym kanale telewizyjnym. Jednak treningi prowadzone samodzielnie, to najprostsza droga do urazów i bolesnych kontuzji. Jak ćwiczyć, by ich uniknąć?

Rozgrzewka i rozciągania – absolutne filary każdego treningu

Niezależnie od tego, czy ktoś ćwiczy sporty sylwetkowe na siłowni, rekreacyjnie biega po parku każdego poranka czy urządza sobie spokojne wycieczki rowerowe z rodziną w każdy wolny weekend, powinien pamiętać o tym, iż każda aktywność fizyczna powinna być poprzedzona porządną rozgrzewką i zakończona spokojnym rozciąganiem. Jak twierdzą specjaliści, takie podejście do treningu znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia bolesnych kontuzji.

Jak rozplanować rozgrzewkę i rozciąganie? To już jest kwestia indywidualna, która w dużej mierze zależy od uprawianej dyscypliny sportowej oraz od poziomu wytrenowania konkretnego organizmu. Jeżeli ktoś ma problem z tym, w jaki sposób ułożyć ćwiczenia rozgrzewające oraz które partie mięśni powinien rozciągnąć po treningu, to warto, aby zasięgnął rady trenera personalnego, który pomoże optymalnie ułożyć jednostki treningowe.

Kontuzja podczas treningu – jak sobie z nią poradzić?

Są sytuacje, w których pomimo ostrożności i stosowania się do zaleceń odnośnie rozgrzewki, rozciągania oraz czasu przeznaczonego na regenerację i tak dojdzie do kontuzji. Jeżeli dolegliwości bólowe są umiarkowane, to można sięgnąć po któryś z preparatów dostępnych na rynku. Popularnością cieszą się między innymi Ibuprom sport, końska maść czy Voltaren.

Kontuzję treningową można podejrzewać jeżeli wystąpi któryś z poniższych objawów:

  • ból mięśni,
  • ból stawów,
  • ból ścięgien,
  • obrzęk,
  • zaczerwienienie,

W przypadku gdy maści i preparaty dostępne w aptekach nie pomogą, a dolegliwości bólowe będą się nasilać z każdym dniem, wówczas jedynym rozwiązaniem takiej sytuacji pozostanie wizyta u fizjoterapeuty, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem i wykonaniu określonych badań będzie w stanie zdiagnozować przyczynę dolegliwości związanych z kontuzją.