Nawracające biegunki, zaparcia, a nawet wysypki skórne często kojarzone są z różnymi schorzeniami. Jeżeli występują sporadycznie, to wiele osób je bagatelizuje. Jednak gdy problem zaczyna być przewlekły, warto się bliżej zastanowić nad jego przyczyną. Coraz częściej diagnozowana jest nietolerancja pokarmowa.
Nietolerancja pokarmowa – co to właściwie takiego jest?
O glutenie zaczęło być głośno jakiś czas temu. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt raczej nie zdawał sobie sprawy z tego, iż można borykać się przez wiele lat z silną nietolerancją pokarmową, nie mając o tym pojęcia. Obecnie, w sklepach bez trudu można znaleźć oznaczenia na poszczególnych produktach dotyczące tego czy zawierają one gluten, czy też nie. Nikogo już też nie dziwi podział dań w restauracyjnym menu na takie, w których znajduje się gluten oraz na takie, które są od niego całkowicie wolne.
Tak naprawdę wystarczy wykonać domowy test nietolerancji pokarmowej, aby przekonać się, czy wysypka lub biegunka spowodowane są zjedzeniem czegoś, na co organizm reaguje w tak drastyczny sposób. O nietolerancji pokarmowej można mówić wówczas, gdy konkretny składnik pokarmowy wywołuje silny odzew któregoś z układów w ciele człowieka.
Nietolerancja pokarmowa może dawać szereg niespecyficznych oznak, takich jak choćby:
- bóle głowy,
- nudności,
- zaparcia,
- biegunki,
- wysypki skórne.
Jeżeli któryś z wyżej wymienionych objawów powtarza się w regularnych odstępach czasu i można go bezpośrednio powiązać ze spożytym wcześniej posiłkiem, to wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo występowania nietolerancji pokarmowej.
Test nietolerancji pokarmowej – czy można wykonać go w domu?
Wiele osób zmagających się z nietolerancją pokarmową nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, iż za szereg problemów zdrowotnych, z którymi borykają się każdego dnia, odpowiada niewłaściwa dieta. Rozwiązanie problemu jest prostsze, niż może się wydawać. Znaczna część nieprzyjemnych objawów minie wkrótce po tym, jak wyeliminowane zostaną z codziennej diety te składniki, których organizm człowieka nie jest w stanie tolerować. Jednak aby zmienić swój sposób odżywiania, trzeba wpierw zdawać sobie sprawę z istnienia problemu.
Jeżeli objawy ze strony układu pokarmowego pojawiają się stosunkowo często i da się zauważyć, iż biegunki, zaparcia czy wysypki skórne nasilają się po spożyciu określonych produktów, to wówczas można podejrzewać nietolerancję pokarmową. Można na przysłowiowy chybił trafił żonglować produktami spożywczymi, szukając konkretnej przyczyny dolegliwości, a można także sięgnąć po skuteczną i sprawdzoną metodę diagnostyczną, jaką jest test nietolerancji pokarmowej.
Taki test dostępny jest w aptekach, można go też bez większego problemu nabyć drogą internetową. Cena testu jest dość przystępna, różni się w zależności od producenta, jednak zamyka się przeważnie w granicy kilkudziesięciu złotych. Jest to zdecydowanie niezbyt wygórowany koszt, zwłaszcza biorąc pod uwagę korzyści, jakie otrzymuje się po przeprowadzeniu testu. Wreszcie wiadomo czy występuje w organizmie nietolerancja pokarmowa.