Rutyna – właściwości i zastosowanie

Rutyna – właściwości i zastosowanie

Rutyna znajduje się w wielu owocach, ziołach oraz innych produktach spożywczych dostarczanych do organizmu ludzkiego. Warto wiedzieć, gdzie występuje z tego względu, że jest ona związana z całym szeregiem pozytywnych zjawisk oraz efektów. Przekonaj się, dlaczego warto sięgać po rutynę.

Rutyna – co to takiego?

Aby uzyskać rutynę korzysta się z kwiatów perełkowca japońskiego. Jednakże to nie jedyny sposób. Uzyskiwana zostaje ona z ziela gryki, dziurawca zwyczajnego, mięty pieprzowej, ruty, berberysu pospolitego, czarnej aronii, dziurawca zwyczajnego, fiołka trójbarwnego, a także czarnego bzu. Oprócz wymienionych, znajduje się ona także w cebuli, słodkich ziemniakach znanych także pod nazwą bataty i marchewce. Warto szukać jej w owocach, a mianowicie pomidorach, jagodach, limonce, cytrynie, pomarańczy oraz winogronach.

Wielu ludzi myli określenie jakim jest rutyna i nazywa ją witaminą P, jednakże nie oznacza ona tego samego.

Rutyna – właściwości

Rutyna odpowiada za wzmocnienie oraz uszczelniania naczynek włosowatych, dzięki czemu istnieje znacznie mniejsza szansa na wystąpienie pajączków. Kiedy zmiany tego typu już się pojawiły, można zauważyć zdecydowanie polepszenie wyglądu. Dodatkowo, posiada ona właściwości przeciwwysiekowe. Dzięki jej obecności w organizmie grono wolnych rodników nie jest w stanie przedostać się do organizmu, albo przeżyć w nim. Mowa o wolnych rodnikach, które są w stanie wyrządzić w organizmie cały szereg szkód. Dzięki rutynie, witamina C nie utlenia się tak szybko, co sprawia, że przez dłuższy okres czasu można zauważyć pozytywne efekty jej działania. Dodatkową zaleta jest przeciwzapalne działanie rutyny. Jest ona również wskazana alergikom, gdyż sprawia, że niektóre alergeny nie są w stanie wywołać reakcji uczuleniowej.

Rutyna – zastosowanie

Rutyna zostaje z reguły nabywana razem z witaminą C. Taki duet odpowiada za uszczelnienie naczyń krwionośnych, co sprawia, że człowiek zauważa znacznie lepszą odporność. Dodatkowo, używa się jej w przypadku zaburzeń krążenia żylnego, retinopatii cukrzycowej oraz miażdżycy naczyń. Oprócz tych poważnych schorzeń, okazuje się pomocna w zapobieganiu katarze oraz grypie, dlatego dobrze jest sięgać po nią w trakcie okresu chorobotwórczego. Poleca się przyjmowanie jej przez osoby, które przeszły już bądź mają większe prawdopodobieństwo na wystąpienie udarów mózgu bądź ataków serca. Wielokrotnie ludzie nawet nie zdają sobie sprawy, że spożywają rutynę, gdyż występuje ona w ogromnej ilości suplementów diety oraz środków zawierających kompleks witamin.