Rekonwalescencja po operacji biodra

Rekonwalescencja po operacji biodra

Endoprotezoplastyka to, prościej mówiąc, wszczepienie osobie chorej protezy stawu biodrowego, a więc potocznie – sztucznego biodra. Rekonwalescencja po takim zabiegu trwa najczęściej kilka miesięcy, nawet do roku. Warto w czasie dochodzenia do siebie zapewnić choremu odpowiednie warunki.

Ile czasu w szpitalu po operacji biodra?

Konieczność wszczepienia protezy stawu biodrowego może mieć różne przyczyny. Często zabiegu tego wymagają pacjenci z daleko posuniętymi zmianami zwyrodnieniowymi stawu. Niejednokrotnie przyczyną operacji mogą być poważne urazy, które nie pozwalają na dalsze funkcjonowanie bez ingerencji chirurgicznej. Endoprotezoplastyka jest to dość poważny zabieg, który wiąże się z koniecznością pozostania przez jakiś czas przez chorego w placówce medycznej. Jeśli wszystko przebiega sprawnie, nie jest to jednak zbyt długi okres. Najczęściej pacjent wypisywany jest do domu, kiedy osiągnie względną sprawność ruchową, a przede wszystkim, kiedy jest w stanie wykonać przy sobie podstawowe czynności higieniczne.

Jak wygląda rehabilitacja po operacji biodra?

Po tak poważnym zabiegu, jakim jest endoprotezoplastyka, konieczna jest rehabilitacja. Powinna być ona regularna i w miarę intensywna, jeśli chcemy powrócić do pełnej sprawności ruchowej. Rehabilitacja rozpoczyna się już od pierwszych dni po operacji. Początkowo ćwiczenia wykonywane są oczywiście w pozycji leżącej, aby zbytnio nie obciążać zoperowanego stawu. W ciągu kilku dni po zabiegu chirurgicznym pacjent powinien wstać i rozpocząć wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych w pozycji stojącej. Początkowo powinny się one odbywać przy asyście drugiej osoby. Z czasem jednak chory z pewnością odzyska nieco samodzielności i będzie w stanie wykonywać ćwiczenia, asekurując się indywidualnie przy poręczy łóżka. Z czasem możliwa będzie „nauka chodzenia”. Początkowo zaleca się korzystanie z balkonika rehabilitacyjnego. Po opanowaniu tej umiejętności przyjdzie czas na chodzenie o kulach. Niestety, taki sposób poruszania się prawdopodobnie będzie konieczny nawet przez kilka miesięcy. Oczywiście plan rehabilitacji jest ustalany dla każdego pacjenta w sposób indywidualny, w zależności od jego potrzeb.

Nakładka na sedes po operacji biodra i inne rozwiązania w łazience

Jeśli któryś z naszych domowników ma zaplanowaną operację biodra, powinniśmy wcześniej przygotować się na jego powrót ze szpitala do domu. Konieczne będzie bowiem wprowadzenie pewnych rozwiązań, aby ułatwić mu codzienne funkcjonowanie. Pomieszczeniem, którym powinniśmy się zająć w pierwszej kolejności, jest łazienka. Nakładka na sedes po operacji biodra jest priorytetową kwestią. Sedesy bowiem montowane są zwykle dość nisko, a więc tak prosta czynność, jak korzystanie z toalety, może okazać się dla rekonwalescenta zadaniem niezwykle trudnym. Gadżet taki zakupić możemy w wielu miejscach, między innymi w sklepach internetowych. Wystarczy, że w wyszukiwarkę wpiszemy hasło „nakładka na sedes po operacji biodra”, a z pewnością uzyskamy satysfakcjonujące nas wyniki. Pamiętajmy, aby wybierać tylko produkty dobre jakościowo, aby zapewnić choremu bezpieczeństwo. Bardzo polecanym rozwiązaniem po endoprotezoplastyce jest zamontowanie pod prysznicem siedziska oraz specjalnych uchwytów. Uchwyty ułatwiające wstawanie można zamieścić także obok sedesu. Pamiętajmy, aby były one przymocowane stabilnie. Z podłogi, nie tylko w łazience, powinniśmy usunąć wszelkie dywaniki. Zwiększają one bowiem znacznie ryzyko upadku, szczególnie dla osoby, która porusza się o kulach.