Pierwsza wizyta u ginekologa jest niezwykle stresującym wydarzeniem w życiu każdej kobiety, bez względu na to, czy ma 13 czy 30 lat. Strach przed czymś nieznanym, a do tego fakt, że będziemy musiały się rozebrać i „to pokazać” skutecznie nas odstrasza. Bez obawy – nie taki diabeł straszny jak go malują! Wystarczy się dobrze przygotować.
Jak się przygotować do pierwszej wizyty u ginekologa?
Zanim umówisz swoją pierwszą wizytę w gabinecie ginekologicznym, poświęć chwilę na znalezienie odpowiedniego lekarza. Zapytaj rodzinę lub znajomych i poproś o wskazówki. Przeraża Cię fakt, że to najczęściej mężczyźni są ginekologami? Poszukaj kobiety! Miły i kompetentny lekarz (bez względu na płeć) sprawi, że Twoje pierwsze spotkanie z ginekologiem nie będzie traumą.
Do ginekologa najlepiej udać się w połowie cyklu (między miesiączkami), dzięki czemu lekarz będzie mógł pobrać wymaz do badania cytologicznego (które służy wykrywaniu wczesnego stadium raka szyjki macicy).
W dniu wizyty nie musisz robić niczego nadzwyczajnego. Umyj się tak jak zawsze (nadmierna higiena przed badaniem jest niewskazana, zwłaszcza jeśli masz upławy lub cierpisz na infekcje). Wiele kobiet zastanawia się także nad depilacją okolic bikini. Dla lekarza nie ma to najmniejszego znaczenia! Najważniejsze, żebyś Ty czuła się komfortowo. Na pierwszą wizytę możesz ubrać się w spódnicę lub tunikę. Niemniej jednak coraz popularniejsze są jednorazowe „spódniczki”, które znajdziesz w łazience przylegającej do gabinetu lekarskiego.
Przebieg wizyty lekarskiej
– Wywiad lekarski – po wejściu do gabinetu, lekarz zada Ci kilka pytań: o datę pierwszej i ostatniej miesiączki, długość cyklu, zapyta także czy rozpoczęłaś współżycie seksualne.
– Badanie ginekologiczne – odbywa się na specjalistycznym fotelu ginekologicznym. W zależności od tego, czy masz już za sobą inicjację seksualną czy nie, badanie będzie wyglądać następująco:
→ kobieta, która jest dziewicą – najprawdopodobniej badanie ginekologiczne będzie krótkie i bezbolesne (o ile są to badania profilaktyczne) – lekarza dokona oględzin zewnętrznych narządów płciowych.
→ kobieta, która rozpoczęła współżycie seksualne – po oględzinach zewnętrznych narządów płciowych, ginekolog wprowadzi do Twojej pochwy wziernik (niewielki plastikowy lub metalowy przyrząd), dzięki któremu zbada ścianki pochwy oraz szyjkę macicy. Jeżeli jest to wizyta profilaktyczna lekarz pobierze także materiał do badania cytologicznego – wprowadzi do pochwy cieniutką szpatułkę, którą delikatnie zacznie pocierać szyjkę macicy w celu pobrania kilku komórek. Po wyjęciu wziernika, następuje tak zwane badanie zestawione – ginekolog zbada Cię manualnie przez pochwę lub odbyt, kładąc drugą rękę na brzuchu. To badanie służy sprawdzeniu budowy i stanu macicy oraz jajników. Następnie zostaniesz poproszona o ubranie się.
– Badania piersi – na sam koniec wizyty lekarz może zbadać Ci piersi, sprawdzając czy nie ma w nich żadnych guzków. Uwaga! Niektórzy lekarze nie badają pacjentki samodzielnie, ale zalecają USG piersi, które daje dokładniejsze wyniki.
Przebieg wizyty Cię przeraża? Obawiasz się bólu? Będąc na fotelu ginekologicznym, postaraj się po prostu rozluźnić. Dzięki temu badania będą bezbolesne – co najwyżej niekomfortowe. Niemniej jednak dobre przygotowanie i nastawienie do pierwszej wizyty u ginekologa sprawią, że sama dojdziesz do wniosku, że Twoje obawy były bezpodstawne i badanie ginekologiczne „da się przeżyć”.