Orzechy włoskie w profilaktyce i leczeniu

Orzechy włoskie w profilaktyce i leczeniu

Orzechy włoskie są nie tylko smaczne, ale też pożyteczne dla zdrowia. Pełno w nich składników odżywczych, wśród których przeważa witamina E, białko i błonnik.

Dlaczego warto jeść orzechy włoskie?

W orzechach włoskich kryje się mnóstwo antyoksydantów, dlatego ich właściwości przeciwutleniające są bardzo silne. Warto traktować je jako smaczną przekąskę między posiłkami, która zastąpi niezdrowe słodycze czy chipsy. Orzechy włoskie dzięki swoim prozdrowotnym właściwościom są cennym składnikiem diety wspierającej układ krwionośny. Potwierdza to duża ilość zawartych w nich witaminy E oraz L-argininy.

Orzechy włoskie zawierają w sobie także cenny kwas alfa-linolenowy, który kontroluje poziom cholesterolu we krwi. Tak samo ważne są dla osób, które chcą utrzymać dobrą wagę. Orzechy mają niski indeks glikemiczny, a dużo wartościowego białka, co sprawia, że są dłużej trawione i nie powraca szybko uczucie głodu. Do tego zawarty w nich błonnik również wpływa pozytywnie na łaknienie. Wspiera pracę jelit i reguluje częstotliwość wypróżnień. Orzechy włoskie można więc jeść bezkarnie i cieszyć się ich dobrym smakiem.

Orzechy włoskie to źródło zdrowych tłuszczy, którymi można zastąpić tłuszcze zwierzęce i nasycone. Już jedna garść orzechów zapewni dzienną dawkę NNKT. Warto podkreślić, że orzechy mogą zastąpić weganom te składniki, których nie ma w ich jadłospisie. Dieta zostaje więc uzupełniona w cenne dla zdrowia składniki mineralne.

Orzechy dla układu nerwowego i trawiennego

Orzechy włoskie wpływają dobroczynnie również na mikroflorę przewodu pokarmowego. Na ich bazie przyrządza się nalewki na niestrawność, bóle brzucha czy biegunkę. Z tym że muszą to być orzechy zielone, niedojrzałe, ponieważ one wykazują właściwości przeciwgrzybiczne, oczyszczające i antybakteryjne. Tego typu produkty wypuszcza na rynek wielu producentów m.in. medi flowery, Now Food czy Aura Herbals.

Orzechy włoskie wspierają też pracę układu nerwowego i mózgu dzięki witaminie E, folianom, antyoksydantom i kwasom omega 3. Usprawniają procesy myślowe, koncentrację i zapamiętywanie Dla osób starszych istotna jest informacja o zachowaniu funkcji poznawczych na wysokim poziomie.

Jak jeść orzechy włoskie?

Orzech w skórce czy bez? Wiele osób nie lubi jej gorzkawego smaku, dlatego chętnie obiera skórkę z orzecha. Tymczasem to właśnie w niej znajduje się wiele cennych antyoksydantów, wiec warto ją jeść. Trzeba też pamiętać o odpowiednim przechowywaniu orzechów włoskich. W miejscu chłodnym i ciemnym dłużej zachowają swoją świeżość.