Najnowsze badania amerykańskich naukowców udowodniły, że orzechy włoskie są najzdrowszymi orzechami na świecie. Przewyższają one orzeszki ziemne, migdały, orzechy pekanowe, laskowe, brazylijskie, orzechy makadamii, nerkowce i pistacje. Są nie tylko bardzo smaczne, ale i wyjątkowo zdrowe.
Garstka orzechów włoskich zawiera dwa razy więcej przeciwutleniaczy, niż w przypadku dowolnych innych powszechnie spożywanych orzechów. Występujące w nich przeciwutleniacze działają od dwóch do piętnastu razy mocniej niż witamina E.
Orzechy włoskie zawierają też wiele wartościowego białka, które może być alternatywą dla mięsa, oraz sporo witamin z grupy B, minerały i błonnik. Nie ma w nich natomiast mogących sprawiać problemy substancji w rodzaju glutenu, czy białka mlecznego. Zawierają duże ilości żelaza, potasu, wapnia, cynku i magnezu. Są bogate w witaminę A, a także E, bez której nasza skóra często choruje. Dzięki obecności fosforu wspomagają pracę mózgu. Jak wynika z badań dietetyków regularne spożywanie niewielkich ilości orzechów włoskich obniża ryzyko chorób serca, niektórych rodzajów nowotworów, kamicy żółciowej, cukrzycy typu drugiego i wielu innych chorób. Zalecana dzienna dawka to siedem orzechów. Z badań wynika, że regularne ich spożycie chroni kobiety przed rozwojem nowotworu sutka. Spożywanie orzechów włoskich gwarantuje nam prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Ich obecność w diecie zapobiega trądzikowi, wspomaga leczenie depresji i alergii, a także łuszczycy, reumatoidalnego zapalenia stawów. Mogą być zjadane jako przekąska, dokładane do ciast, deserów.
Orzechy włoskie możemy też wykorzystać w inny sposób, sporządzając z nich proste w wykonaniu trunki alkoholowe, takie jak orzechówka i likier orzechowy.
Orzechówka
Dwadzieścia zielonych miękkich orzechów włoskich pokroić na ćwiartki i zalać jednym litrem żytniówki, aby wódka była trzy, cztery centymetry nad orzechami. Trzymać na słońcu lub w ciepłym miejscu od dwóch do czternastu tygodni. Im dłużej stoi, tym jest mocniejsza. Przecedzić i pić codziennie w ilości łyżeczki do kawy. Rozrzedza krew i leczy dolegliwości żołądka oraz jelit.
Likier orzechowy
Dwadzieścia zielonych miękkich orzechów pokroić na ćwiartki, zalać jednym litrem czystej wódki i dodać dwa, trzy goździki, kawałek kory cynamonu, małą laskę wanilii oraz skórkę z jednej sparzonej pomarańczy. Pół kilograma cukru zagotować w jednej drugiej litra wody, ostudzić, a schłodzony roztwór wlać do wódki. Odstawić na kilka miesięcy.
Pić od czasu do czasu po małym kieliszku. Likier dobrze działa na serce, leczy także biegunkę.
Warto sięgnąć po nasze rodzime orzechy, bo to samo zdrowie dla nas i naszego organizmu. Spożywajmy je każdego dnia, żeby cieszyć się dobrym zdrowiem do późnego wieku.