Choć powszechnie istnieje porównanie mówiące, że coś jest gładkie jak pupa niemowlęcia, to tak naprawdę niewiele ma to wspólnego z rzeczywistością. Podrażniona, czerwona powierzchnia ciała maluszków nie należy do rzadkości. Odparzenia pieluszkowe są wręcz prawdziwym utrapieniem dla młodych rodziców. Występują one dość często, szczególnie u dzieci ze skórą atopową. Co warto wiedzieć o odparzeniach pieluszkowych? Czy pieluszki bambusowe to dobry sposób przeciwdziałaniu im?
Odparzenia pieluszkowe — przyczyny zaczerwienienia pupy
Swędzące pośladki mogą mieć mnóstwo odmiennych przyczyn. Głównym powodem zaczerwienienia pupy maluszka jest jej odparzenie. Przeważnie odpowiada za nie fakt, iż przykryta pieluszka skórą nie ma jak „oddychać”. Co więcej, w przypadku, gdy kał i mocz zbyt długi mają z nią kontakt, mogą pogorszyć jej stan.
Pojawieniu się odparzeń mogą również sprzyjać różnego rodzaju infekcje (układu moczowego albo skórne) często ich źródłem jest alergia na składniki występujące w pieluszkach lub kosmetykach stosowanych do pielęgnacji niemowląt. W takim wypadki koniecznie należy zmienić produkty, które używane są na co dzień, na takie, które są bezpieczniejsze dla skóry dziecka, jak np. Pieluszki bambusowe.
Niejednokrotnie nieprzyjemne podrażnienia pojawiają się również, gdy maluszek ma biegunkę. Należy pamiętać, iż w takich sytuacjach najważniejsze jest leczenie przyczyny rozwolnienia spowodowanego na przykład wirusem oraz właściwe nawadnianie maluszka.
Warto wiedzieć, iż odparzenia to nie jedyny powód odparzeń w miejscach intymnych dziecka. Wysypka na pupie niemowlaka może być także wywołana przez alergie pokarmowe.
Pieluszki bambusowe — idealne na odparzenia pieluszkowe i atopowe zapalenie skóry
AZS jest chorobą przewlekłą, której nie można wyleczyć. Objawia się tym, że skóra jest przesuszona, bardzo swędzi i łuszczy. Niemowlaki z tą przypadłością mają pokryte wysypką, czerwone policzki, a powierzchnia ich ciała świeci się, jakby była pokryta lakierem. Przyczyny tego schorzenia nie są do końca znane, jednak specjaliści przychylają tezy, iż ma ona podłoże genetyczne. W przypadku wystąpienia jej u maluszka należy zadbać, aby skóra mogła odpowiednio „oddychać”. Dlatego tak popularne w zastosowaniu są produkty z bambusa, jak pieluszki bambusowe. Co więcej, w przypadku AZS konieczne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków przeznaczonych do tego rodzaju przypadłości, w tym zasypek do kąpieli czy emolientów.