Do jednych z najczęstszych zmian skórnych należą choroby wirusowe skóry. Są nimi: opryszczka wargowa, brodawki wirusowe skórne, czyli kurzajki, a także półpasiec, ospa wietrzna, mięczak zakaźny. Kurzajki i opryszczka to zmiany skórne, którymi można bardzo łatwo się zarazić.
Dlaczego łatwo można zarazić się chorobami skórnymi?
Zmiany skórne, za które są odpowiedzialne wirusy, zdarzają się dość często. Dzieje się tak ze względu na to, że wirusy mają zdolność do namnażania się właśnie w komórkach skóry, a nie mają możliwości do samodzielnego mnożenia się. Do zakażenia dochodzi najczęściej przez kontakt fizyczny, ale nie tylko. Wirusy mnożąc się w komórkach, wywołują różne reakcje w skórze, począwszy od pęcherzyków, kończąc na guzach.
Które z tych zmian wirusowych są najczęstsze?
Opryszczka zwykła to jedna z najczęstszych zmian, które wywołuje wirus Herpes Simplex (HSV). Wirus HSV typu 1 występuje najczęściej na twarzy, w okolicach warg, nosa lub błonie śluzowej jamy ustnej. Natomiast HSV typu 2 powoduje zmiany w okolicach narządów płciowych. Zarazić się można przez kontakt z osobą chorą i drogą kropelkową. Zmiany charakteryzują się drobnymi pęcherzykami wypełnionymi treścią surowiczą, a następnie ropną. Skóra wokół jest zwykle żywoczerwona. Objawy ustępują w ciągu kilkunastu dni. Wirus opryszczki ma zdolność do przejścia w stan utajony- może zaatakować ponownie, gdy organizm jest osłabiony.
Kurzajki, czyli brodawki skórne są wywołane przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Można się nim zarazić poprzez kontakt fizyczny z osobą chorą, a jest to dość łatwe ,ponieważ kurzajki często występują na dłoniach. Poza tym można je zauważyć na stopach, czy kolanach. Zakażeniu sprzyja wspólne korzystanie z łazienek, basenów. Warto wiedzieć, że tego rodzaju zmiany należy leczyć, ponieważ bardzo łatwo rozsiewają się po całym ciele. Poza tym ważne jest, że wirus HPV może przyczynić się do powstania nowotworu, dotyczy to głównie infekcji wirusowej błony śluzowej macicy.
Mięczak zakaźny to choroba wirusowa, za którą odpowiedzialny jest wirus mięczaka zakaźnego MCV. Występuje najczęściej u osób w wieku szkolnym, przedszkolnym i u osób aktywnych seksualnie. Objawia się gładkimi guzkami o kopulastej powierzchni, często mającymi wgłębienie w centrum. Lokalizacja guzków to skóra rąk, twarzy i narządów płciowych. Tego rodzaju zmiany ustępują samoistnie, lecz może to trwać kilka miesięcy, dlatego lepiej zgłosić się do dermatologa.