Kiedy remontujemy mieszkanie dla seniora mamy możliwość już na etapie projektu dopasować wszystko tak, żeby ze sobą współgrało. Mieszkanie babci i dziadka nie musi wyglądać przypominać oddziału szpitalnego. Dowiedz się, jak zapewnić bezpieczeństwo, a jednocześnie urządzić przytulne wnętrze.
Wanna dla seniora – kiedy jest lepsza niż prysznic?
Łazienka to pomieszczenie wymagające najwięcej adaptacji i tu też dochodzi do największej ingerencji w sam projekt łazienki. Przy umywalce i toalecie najczęściej montuje się barierki mające pomóc utrzymać choremu równowagę. W przypadku gdy mamy osobę poruszającą się na wózku, warto przemyśleć zamontowanie umywalki, pod którą da się nim podjechać. Największy problem związany jest z kąpielą. Osoby, starsze długo nie mogą się przekonać do prysznica. Nic dziwnego oni często jeszcze, w młodości nawet bieżącej wody nie mieli, potem pojawiały się wanny. Prysznice, to dla nich trochę inny świat. Na szczęście łatwo ich do natrysku przekonać. Argument jest prosty. Kąpiąc się pod prysznicem dłużej mogą robić to zupełnie samodzielnie. Nie potrzebują asysty przy wejściu i wyjściu z brodzika, a dostęp do miejsc, które potrzebują umyć też jest łatwiejszy w pozycji stojącej lub na krzesełku, niż gdy muszą się skulić w wannie. Skoro prysznic ma tyle zalet, to czy wanna dla seniora ma w ogóle rację bytu? Oczywiście! Na rynku dostępne są wanny z drzwiami. Spełniają więc funkcję wanny, do które można wejść jak do prysznicowego brodzika. Drugi przypadkiem są osoby niesamodzielne, które nie utrzymują pozycji pionowej tułowia. Taką osobę wygodniej będzie wykąpać w pozycji półleżącej w wannie. Wanna dla seniora może zostać doposażona w szereg artykułów, które ułatwiają kąpiel osoby z ograniczeniami. Od najprostszych, typu stołki, czy schodki i barierki, po profesjonalne dźwigi, które za opiekuna przeniosą chorego do wanny i będą go w niej podtrzymywać, a w niektórych wypadkach pozwolą nawet przetransportować go do łóżka.
Zminimalizuj ryzyko upadku!
Seniorzy i osoby przewlekle chorą to grupy bardzo narażone na upadki. Z uwagi na zaburzony metabolizm kości, nawet niewinne potknięcie potrafi skończyć się poważnym złamaniem. Zminimalizujesz ryzyko upadku, jeżeli podejmiesz odpowiednie działania. Ustaw meble tak, żeby można było się swobodnie przemieszczać bez ryzyka potknięcia się o jakiś drobiazg To szczególnie ważne, dla osób poruszających się z balkonikiem lub o kulach. Z drugiej strony stabilne przedmioty ściany powinny być na tyle blisko ciągów komunikacyjnych, żeby w razie utraty równowagi było się na czym podeprzeć. Usuń wszystkie dywany i chodniki, na których można się przewrócić, a dodatkowo utrudniają one przesuwanie wózka, czy balkoniku. Zadbaj o to, aby senior zawsze widział gdzie idzie. Nie musisz cały czas mieć zapalonej lampki. W nocy wystarczą delikatne światła wsadzane bezpośrednio do kontaktu lub takie na baterie słoneczne. Takie rozwiązanie docenią nie tylko osoby starsze, ale też np. dzieci, które często boją się zupełniej ciemności. W przypadku śliskich powierzchni, jak np. kafelki w łazience, czy kuchni, możesz przemyśleć położenie maty antypoślizgowej lub obklejenie podłogi specjalną folią zwiększającą przyczepność.
Mądrze zagospodaruj szafki.
Urządzając wnętrze dla seniora postaraj się pokładać potrzebne mu rzeczy pomiędzy wysokością blatu kuchenne, a jego głową. Osoby starsze często nie mogą się schylić, bo dokucza im ból, a z drugiej strony unoszenie rąk ponad głowę może być niebezpieczne dla osób z osteoporozą i chorobami serca. Dodatkowo, na tej wysokości wszystko będzie się mu rzucało w oczy i unikniesz ciągłego pomagania w poszukiwaniach.