Jak zwalczyć przewlekłe zaparcia u dzieci?

Jak zwalczyć przewlekłe zaparcia u dzieci?

Brak regularnego stolca występuje stosunkowo często zarówno u osób dorosłych, jak i u małych dzieci. Kobiety zapadają na tę przypadłość zdecydowanie częściej niż mężczyźni. Co można zrobić przy przedłużających się zaparciach?

Kiedy można mówić o zaparciach u dzieci?

Problem z regularnym oddawaniem stolca może od czasu do czasu zdarzyć się każdemu. Takie sporadyczne odstępstwo od normy nie musi od razu budzić niepokoju. Nie wszystkie problemy, jakie związane są z trudnościami z oddaniem stolca, od razu klasyfikuje się jako zaparcia. To, że stolec nie jest oddawany regularnie, może mieć różne przyczyny. W pierwszej kolejności warto wziąć pod lupę dietę. Jeżeli dziecko ma dobrze zbilansowaną dietę i przyjmuje pokarmy odpowiednie do swojego wieku, to wówczas ryzyko wystąpienia zaparć znacznie się zmniejsza.

Po czym poznać, że u dziecka występują zaparcia?

Istnieje kilka czynników, po których można poznać, że dziecko boryka się z zaparciami. Lista jest dosyć długa, jednak przyjmuje się, że wystarczy, aby wyraźne były co najmniej dwa z wymienionych niżej objawów. O zaparciach można mówić wówczas, gdy dziecko, które nie ukończyło jeszcze czwartego roku życia, robi kupę nie częściej niż dwa razy w ciągu tygodnia, a wypróżnienie przychodzi z trudem i towarzyszą mu dolegliwości bólowe. Warto zwrócić także uwagę na objętość stolca oraz na to, czy odbytnicy nie zalegają masy kałowe.

Kiedy wybrać się do lekarza?

Jeżeli wymienione objawy występują sporadycznie, to może okazać się, że zmiana sposobu odżywiania rozwiąże kwestie problemu z zaparciami. Jednak jeżeli brak stolca powiązany jest z wystąpieniem gorączki, wymiotami czy wystąpieniem wzdęć, to wówczas konieczna staje się pilna konsultacja pediatryczna i poszerzona diagnostyka mająca na celu ustalenie problemu.

Co może pomóc przy zaparciach?

Jak już wyżej zostało wspomniane, za nieregularne stolce często odpowiedzialna jest niewłaściwa dieta. W takich wypadkach wystarczy zmienić przyzwyczajenia żywieniowe malucha i problem powinien ustąpić. Jednak jeżeli sama zmiana diety nie poskutkuje, warto wówczas sięgnąć po preparaty dostępne w aptekach. Są to między innymi xenna balance junior, czopki glicerolowe czy lactulosum. Preparaty te zostały wyprodukowane specjalnie z myślą o najmłodszych pacjentach, więc są całkowicie bezpieczne dla dzieci, oczywiście, jeżeli będą stosowane zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania albo z zaleceniami lekarza, który przepisze konkretny preparat. W zależności od składu, preparaty te mają inną substancję aktywną, której celem jest zniwelowanie zaparć i umożliwienie regularnego wypróżniania.