Lato to doskonały moment na samodzielne zrobienie naturalnego sosnowego syropu na przeziębienie. Specyfik ten jest smaczny i bardzo skuteczny. Ma on podobne właściwości do syropu z młodych pędów sosnowych. Jeśli więc nie zebrałaś wiosną młodych pędów nic straconego. Teraz możesz z powodzeniem zrobić leczniczą miksturę, używając młodych szyszek. Będzie ona bardziej aromatyczna, ponieważ zielone szyszki mają więcej olejków eterycznych i aromatu, aniżeli pędy.
Syrop z zielonych szyszek to doskonały lek odkażający górne drogi oddechowe. Działa on antybakteryjnie i wykrztuśnie. Polecany jest przy przeziębieniach, zapaleniach gardła i zatok, kaszlu oraz grypie. Przygotuj go latem, a w jesienne wieczory dodany do gorącej herbaty przyniesie ulgę w dolegliwościach.
Najlepiej zbierz szyszki, kiedy są jeszcze małe. Odpowiednie będą takie o wielkości od 2 do 4 centymetrów, ponieważ są jeszcze na tyle miękkie, że z łatwością je pokroisz. Nazbieraj kilka garści zielonych szyszek, przynieś je do domu, dokładnie umyj i osusz. Przekrój je na połowę lub jeśli to możliwe, na jeszcze mniejsze kawałki. Włóż tak przygotowane szyszki do dużego słoika i zasyp je cukrem tak, aby niemal całkowicie je przykrywał. Słoik zakręć szczelnie i odstaw na tydzień w ciepłe miejsce, aby szyszki puściły sok. Codziennie potrząsaj słoikiem, żeby cukier zdołał porządnie się rozpuścić. Po upływie tygodnia otwórz słoik i wlej do niego około 300 ml czystej wódki, a następnie ponownie zakręć słoik i odstaw. Po 10 dniach syrop dokładnie wymieszaj i odlej go do szklanej butelki, pozostawiając w słoiku pokrojone szyszki. Gotowy syrop przechowuj w lodówce. Zachowa on świeżość przez pół roku. Pozostałe w słoiku szyszki możesz, wykorzystać do aromatycznej kąpieli stóp.
Warto skorzystać z dobrodziejstw natury i zrobić samodzielnie pyszny syrop z młodych szyszek sosny, aby jesienią i zimą cieszyć się jego dobroczynnym działaniem.