Jak złagodzić objawy choroby lokomocyjnej?

Jak złagodzić objawy choroby lokomocyjnej?

Choroba lokomocyjna, której objawami są zawroty głowy, nudności i wymioty dotyka najczęściej dzieci, ale cierpi na nią również spory odsetek osób dorosłych. Objawy mogą się pojawić podczas podróży każdym środkiem transportu, zarówno samochodem, jak i autobusem czy samolotem. Warto zastosować się do kilku prostych zasad, aby podróż dokuczliwe objawy nie popsuły nam podróży na wymarzone wakacje.

Już na kilka dni przed planowanym wyjazdem przejdźmy na nieco lżejszą dietę. Zrezygnujmy z ciężkich smażonych potraw, ograniczmy słodycze i nie pijmy słodkich gazowanych napojów. Jedzmy więcej świeżych i gotowanych warzyw i owoców, pijmy dużo niegazowanej wody oraz herbatki ziołowe takie jak mięta czy herbatka imbirowa, oraz herbatę zieloną. Ostatni posiłek przed podróżą powinien być szczególnie lekki.

Aby podróż przebiegła spokojnie, zaopatrzmy się też w aptece, w dostępne bez recepty, zapobiegające mdłością środki zawierające imbir. Bardzo skuteczne są również opaski akupresurowe zapobiegające zawrotom głowy i wymiotom, które zakłada się na nadgarstki przed rozpoczęciem podróży. Gdy jesteśmy już w drodze, unikajmy patrzenia w okno na przesuwający się za szybą krajobraz. Nie wpływa to korzystnie na funkcjonowanie błędnika, a co za tym idzie, sprzyja zawrotom głowy i mdłościom. Starajmy się raczej skupić wzrok na jednym punkcie przed sobą. Jeżeli to możliwe, róbmy przerwy w podróży. Zatrzymajmy się na kilkanaście minut, wysiądźmy z auta, odetchnijmy świeżym powietrzem. W drodze nie jedzmy słodyczy ani nie pijmy gazowanych napojów. Jeśli podróż trwa długo, zaopatrzmy się w wodę niegazowaną, możemy również, napić się zielonej lub czarnej herbaty. Jeżeli jesteśmy głodni, dobrym wyborem będzie lekka kanapka z warzywami i chudym nabiałem.

Postarajmy się również nie denerwować się przed podróżą. Jeśli się stresujemy, warto już na kilka dni przed podróżą, popijać wieczorem herbatkę z melisy.