Jak zaprojektować łazienkę dla niepełnosprawnych?

Jak zaprojektować łazienkę dla niepełnosprawnych?

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzysta każdy domownik, włączając w to osobę mającą problemy z poruszaniem, która również powinna czuć się w tym miejscu komfortowo. Planując pomieszczenie dostosowane do potrzeb osoby z jakąś dysfunkcją, czy też osoby starszej, istotne jest właściwe wykonanie projektu, jak również wykorzystanie odpowiednich elementów wyposażenia, jak np. uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych. Jak zaprojektować łazienkę dla takich osób?

Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych i nie tylko – co warto wiedzieć o projektowaniu takiej łazienki?

Dostępna łazienka jest pomieszczeniem bez progu, z poszerzonymi drzwiami. Pomieszczenie powinno być na tyle duże, aby wszystkie urządzenia były łatwo dostępne. Rekomenduje się, aby powierzchnia manewrowa dla wózka zawierała się w okręgu o minimalnej średnicy wynoszącej 150 cm. W przypadku gdy łazienka nie posiada odpowiednio dużej powierzchni, należy ją odpowiednio wygospodarować – przykładowo łącząc ją z WC. Pomieszczenie powinno być wyposażone w specjalistyczne produkty łazienkowe m.in. baterie wyposażone w uchwyty lekarskie, w ceramikę o odpowiednich wysokościach oraz w dedykowane do dostępnej łazienki akcesoria, czyli uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych, lustra uchylne, drabinki czy też składane krzesełka prysznicowe. Na rynku jest kilka firm oferujących specjalne wyposażenie przystosowane do łazienek osób, które poruszają się na wózkach inwalidzkich. Drzwi wejściowe do łazienki dla osób niepełnosprawnych powinny otwierać się na zewnątrz i mieć szerokość min. 90 cm.

Głównym warunkiem projektu łazienki dla osoby z niepełnosprawnością poza zachowaniem ergonomii funkcjonalności, jest wzięcie pod uwagę przyjętych norm, takich jak np. indywidualne potrzeby każdego użytkownika. Stare modele wózków dla osób niepełnosprawnych mają długość do 1,2 m oraz wysokość siedzenia 46-50 cm, a nowe – długość mniej więcej 0,9 m oraz wysokość siedzenia 46 cm. Te różnice mogą mieć duże znaczenie w ostatnim projekcie każdej łazienki.

Prysznic w łazience osoby niepełnosprawnej

Strefa prysznicowa w dostępnej łazience powinna posiadać szereg udogodnień, które umożliwiają poruszanie się, dostęp do prysznica z każdej strony oraz przesiadanie się z wózka na siedzisko. Służą do tego m.in. poręcze i uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych oraz siedzisko prysznicowe. Najwygodniejszy jest kącik kąpielowy zrobiony z płytek, który można dowolnie zaaranżować, dostosowując kształt i wymiary do indywidualnych potrzeb.

Zalecana wysokość montaż siedziska to około 46-48 cm od poziomu brodzika.

Umywalka w łazience osoby niepełnosprawnej

Umywalka w łazience dla osoby niepełnosprawnej najlepiej, aby była zawieszona tak, aby jej spód zamontowany był powyżej kolan osoby siedzącej na wózku. Płaskie dno oraz specjalnie wyprofilowana krawędź czołowa umywalki daje przestrzeń pozwalającą na swobodne podjechanie wózkiem, oraz korzystanie z urządzenia. Rekomendowana wysokość blatu umywalki to minimum 60 cm, a zalecana wysokość blatu umywalki dla osoby Dorosłej wynosi maksymalnie 80 cm (w przypadku niepełnosprawnych dzieci do 12 lat – 60 cm).

Poręcze przy umywalce należy montować po bokach około 40-45 cm od osi umywalki. Wysokość montażu poręczy najlepiej, aby wynosiła 80-85 cm od posadzki do górnej krawędzi poręczy.

Toaleta w łazience osoby niepełnosprawnej

Toaleta w Łazience osoby niepełnosprawnej powinna być usytuowana nieco wyżej od standardowej. Rekomendowana wysokość to 48 cm. Do wyboru jest kompakt WC oraz podwieszana miska, której konstrukcja jest specjalnie wydłużona do 70 cm, co gwarantuje bezpieczeństwo korzystania. Deska WC powinna posiadać niezbędne dla niepełnosprawnych wycięcie oraz być wyposażona we wzmocnione metalowe zawiasy zapewniające solidne osadzenie deski. W bliskim sąsiedztwie ubikacji należy także zamontować poręcze i uchwyty dla osób dla niepełnosprawnych. Podobnie jak w strefie umywalkowej poręcze dla niepełnosprawnych powinny znajdować się z boku 35-45 cm od osi WC.