Jak wspierać funkcjonowanie własnego układu nerwowego?

Jak wspierać funkcjonowanie własnego układu nerwowego?

Życie w pośpiechu, skołatane nerwy i przewlekły stres często skłania do sięgania po środki uspokajające. Jednak trzeba pamiętać, że w takie sytuacje to znak, że układ nerwowy wymaga wzmocnienia. Pomóc może odpowiednia dieta oraz w niektórych przypadkach suplementacja witamin i minerałów.

Co jeść, by poprawić funkcjonowanie układu nerwowego?

Aby wzmocnić lub poprawić funkcjonowanie układu nerwowego należy spożywać produkty bogate w witaminę B1, czyli tiaminę, która poprawia pamięć i koncentrację. Poza tym jest ona niezbędna do wytwarzania i uwalniania acetylocholiny- substancji przekazującej bodźce nerwowe. Pieczywo pełnoziarniste, razowe, niełuskany ryż, makarony razowe i otręby to produkty bogate w witaminę B1.

Warto jeść również nabiał, żółte sery, twarogi, ponieważ dostarczają witaminę B2, czyli ryboflawinę, która łagodzi bóle i zawroty głowy. Dieta powinna być również wzbogacona o warzywa strączkowe, szczególnie soję, nasiona słonecznika i kiełki pszenicy. Są to produkty zawierające witaminę B6, czyli piroksydynę, która ułatwia przyswajanie magnezu i jest niezbędna do wytwarzania serotoniny, dopaminy i noradrenaliny.

Mięso zawiera tryptofan i fenyloalanianę, które po dotarciu do mózgu powstają z nich neuroprzekaźniki. Są one odpowiedzialne za funkcjonowanie centralnego układu nerwowego, a tym samym za samopoczucie. Fenyloalanina jest przekształcana w dopaminę, noradrenalinę i adrenalinę odpowiadające za pamięć, refleks i koncentrację. Z tryptofanu powstaje natomiast serotonina- która zmniejsza napięcie nerwowe i podatność na stres, działa uspokajająco, relaksująco i nasennie.

Ryby morskie są źródłem witaminy B12, która jest niezbędna do wytwarzania osłonki mielinowej otaczającej i chroniącej komórki nerwowe oraz usprawniającej przewodzenie impulsów. Ryby zawierają też cynk i selen- zwiększają wydzielanie endorfin.

Warto dostarczać do organizmu również kwas foliowy, magnez i potas.

Aby zwalczyć przewlekły stres, warto włączyć do diety kapustę, sałatę, jarmuż, brokuły, które są źródłem kwasu foliowego, który usprawnia pracę układu nerwowego i zmniejsza napięcie. Gruboziarniste kasze, orzechy, migdały, pestki dyni i sezamu oraz banany są bogatymi źródłami magnezu i manganu, które ułatwiają dostarczanie glukozy do mózgu. Potas zapewnia prawidłową pracę nerwów i zapobiega bolesnym skurczom mięśni wywołanym stresem- aby go uzupełniać, należy pić soki: pomarańczowy, grejpfrutowy, pomidorowy.

Witamina B1 i inne- kiedy podjąć decyzję o suplementacji?

Jeżeli zauważymy u siebie gwałtowną utratę wydajności, energii oraz znaczne obniżenie nastroju lub nadmierną nerwowość, może to oznaczać, że organizm potrzebuje dawki witamin i minerałów. Wtedy można sięgnąć po kompleks witamin, zawierający witaminy: B12, B6, B2, B1 oraz biotynę. Cennym składnikiem wspomagającym funkcjonowanie układu nerwowego jest także żeń-szeń, ginko- biloba, a także kwiaty i owoce głogu. Szukając odpowiedniego suplementu diety z witaminami, warto znaleźć taki, który zawiera przynajmniej jedną z wymienionych substancji.