Bólu gardła nie wolno lekceważyć, ponieważ może dojść do infekcji bakteryjnej gardła, a tym samym do antybiotykoterapii. Jeśli ból gardła jest umiarkowany, można go wyleczyć domowymi sposobami, a jest ich wiele. Najlepszą metodą jest płukanie gardła, okłady i różnego rodzaju napary.
Domowe sposoby- czy faktycznie pomogą na ból gardła?
Gdy ból gardła jest ostry, znacznie utrudniający przełykanie, warto udać się do lekarza. Zanim jednak zajdzie taka konieczność warto wypróbować domowe sposoby, które złagodzą ból. Gdy mamy do czynienia z chrypką, pomogą okłady z ugotowanych ziemniaków. Należy przyłożyć je do szyi i przykryć, a następnie poczekać, aż ziemniaki wystygną.
Drapanie w gardle może świadczyć o zapaleniu gardła lub wysuszeniu śluzówki gardła. W celu złagodzenia tych objawów trzeba zadbać o właściwą wilgotność powietrza w mieszkaniu. Ten problem najczęściej pojawia się w sezonie grzewczym, czyli jesienią i zimą, kiedy grzejące kaloryfery znacznie wysuszają powietrze. Dlatego warto zainwestować w nawilżacz powietrza.
Ważne jest aby pić więcej wody, które nawilżą śluzówkę. Poza tym na ból gardła pomoże ciepła herbata z miodem lub mleko z czosnkiem. Miód i czosnek to naturalne antybiotyki, które faktycznie leczą infekcje. Bardzo znane i skuteczne jest płukanie gardła różnymi roztworami. Płukanki powinny mieć taką temperaturę, jak własne ciało, a płukanie powinno odbywać się 3-4 razy dziennie.
Czym płukać gardło?
Do wyboru jest wiele ziół lub substancji, z których można robić płukanki. Warto wiedzieć czym płukać gardło, aby przyniosło to najszybszy skutek. Jednym z najbardziej znanych sposobów jest płukanie gardła wodą utlenioną, która ma wszechstronne działanie. Woda utlenione nie tylko ma właściwości dezynfekujące, ale również przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Należy rozpuścić łyżeczkę wody utlenione w pół szklanki wody, aby przygotować roztwór do płukania. Dzięki płukaniu nim gardła można skutecznie zahamować rozwój choroby.
Popularną płukanką jest także roztwór sody oczyszczonej z wodą, w proporcjach: łyżeczka sody na szklankę wody o temperaturze pokojowej. Soda ma działanie podobne do wody utlenionej, lecz nie można stosować zbyt dużej ilości sody, ponieważ może wysuszyć śluzówkę. Woda z solą także ma działanie bakteriobójcze, a także dezynfekujące. Również może wysuszyć śluzówkę, jeśli roztwór będzie zawierał za dużo soli, dlatego nie należy przesadzać. Zatem, czym płukać gardło, by nie ryzykować wysuszenia śluzówki? Można użyć naparów z szałwii, rumianku, tymianku i innych mieszanek ziołowych.