Smoczek dla niemowlaka wciąż budzi wiele kontrowersji. Są głosy mocno pozytywne na jego temat, bo usypia, bo uspakaja, ale pojawia się też mnóstwo złych wypowiedzi. Druga kwestia związana jest z odpowiednią higieną smoczka. Jak o niego dbać, aby służył bezpiecznie i jak najlepiej?
Smoczek uspakajający – na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Atest i pozytywna ocena pediatrów to podstawa. Smoczki zawierające BPA czy inne substancje podobne, są na pewno szkodliwe dla zdrowia malucha. Druga kwestia to dostosowanie smoczka do wieku dziecka oraz sposób wykonania. Zwróć uwagę na tarczę, która powinna być zaopatrzona małe otwory zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza. Nie może być też za duża, aby nie utrudniała oddychania przez nosek. Alternatywnie możesz wybrać taki smoczek uspakajający, który ma wycięcie na nos i wtedy komfort użytkowania jest zapewniony. Z kolei uchwyt smoczka nie może mieć żadnych ostrych krawędzi i musi pasować do kształtów anatomicznych dłoni malucha.
Bardzo ważna jest główka smoczka, której budowa powinna przypominać kobiecy sutek. Na końcu musi być lekko spłaszczona i miększa niż u nasady. Dzięki temu ssanie nie będzie niczym zaburzone. Czasami główki smoczków można odpowietrzyć poprzez naciśnięcie ich w odpowiednim miejscu. Po chwili smoczek wraca do właściwej sobie pozycji.
Jak dbać o smoczek uspakajający?
Niezwykle ważna jest odpowiednia higiena smoczka, aby nie doszło do przeniesienia się drobnoustrojów do buzi niemowlaka. Wiadomo, że maluch co chwilę dotyka rączkami smoczka, wypluwa go, a wielokrotnie zrzuca na podłogę. Kiedy smoczek wypadnie na trawę czy chodnik, wtedy należy go dokładnie wypłukać pod gorącą wodą. Niektóre smoczki uspakajające np. kauczukowe czyści się szybko i są niezwykle bezpieczne w użytkowaniu. Nie mają łączeń, w których lubią namnażać się drobnoustroje.
Tak czy inaczej, wszystkie smoczki od czasu do czasu należy sterylizować. Jak to wygląda? Wystarczy wrzucić smoczek do wrzątku i gotować pod przykryciem ok. 5 minut. Jeśli chodzi o smoczki, które mają plastikowe elementy, trzeba na nie uważać podczas gotowania. Niektóre mogą stracić swój pierwotny kształt i ulegną trwałemu uszkodzeniu.
Oprócz kąpieli wodnej stosowane są także sterylizatory parowe czy sterylizatory UV. Ten drugi rodzaj odkażania jest niezwykle pomocny podczas spacerów czy wyjazdów, ponieważ do dezynfekcji smoczka wystarczy jedynie roztwór sterylizujący.
Kiedy zmieniać smoczek
Smoczek uspakajający musi być co jakiś czas także wymieniany na nowy. Zanim podasz go ponownie dziecku, sprawdź stopień jego zużycia. Przetarte miejsce i inne oznaki uszkodzenia są wyraźnym sygnałem do wymiany. Generalnie przyjmuje się, że smoczek powinien być wymieniany co dwa miesiące, jeśli nie zostanie wcześniej zniszczony w trakcie użytkowania.
Pamiętaj, że przed pierwszym użyciem smoczka należy go włożyć na pięć minut do wrzątku i pozostawić do całkowitego przestudzenia.