Małe dzieci, zanim opanują sztukę samodzielnego jedzenia, muszą dużo ćwiczyć, aby łyżeczka z pokarmem trafiła prosto do buzi. Przy okazji nauki najczęściej cierpi całe otoczenie, a także ubranie malucha. Dlatego w pierwszym okresie życia śliniak jest nieodzownym elementem każdego karmienia.
Śliniak dla dziecka – różne rodzaje
Może się wydawać, że nie ma nic prostszego, niż zakup ochronnego śliniaka dla dziecka. Przecież ma on pełnić tylko i wyłącznie funkcję ochronną podczas jedzenia. Tymczasem okazuje się, że wybór śliniaków dla maluchów jest na tyle duży, że faktycznie można mieć z tym problem. Jakie są najpopularniejsze rodzaje śliniaków dla dzieci?
Śliniak – podział ze względu na rodzaj zapięcia
Powszechnie stosowany jest śliniak wiązany na sznureczek. Jest to stary typ śliniaków, na których wychowały się całe pokolenia. Jego zakładanie może być nieco uciążliwe, zwłaszcza jeżeli dziecko jest bardzo ruchliwe. Do wyboru jest także inny śliniak, a mianowicie zapinany na rzepę. Jego zakładanie już jest prostsze, jednak dziecko wciąż może się go łatwo pozbyć. Trzeci rodzaj śliniaków to takie, które posiadają zatrzask. Metalowe nity występują w kilku rzędach, dzięki czemu można regulować zapięcie. W ten sposób zyskuje się dodatkową ochronę ubrania malucha.
Z jakiego materiału wybrać śliniak?
Śliniaki mogą być jednorazowe lub wielorazowe. Ze względu na ochronę środowiska coraz więcej osób jest świadomych zagrożeń, jakie niosą ze sobą produkty jednorazowe i decydują się oni wybierać takie produkty, które posłużą przez dłuższy czas. Tyczy się to zarówno pieluszek, jak i śliniaków. Śliniak wielorazowy może być wykonany z bawełny albo gumy. Ten drugi rodzaj dziecięcych śliniaków sprawdzi się zwłaszcza u ząbkujących maluchów.
Jaki śliniak będzie najlepszy dla dziecka?
Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania w kwestii doboru najlepszego śliniaka dla malucha. Jest to kwestia, którą musi rozstrzygnąć sam rodzic, biorąc pod uwagę zarówno własne preferencje, jak i wygodę malucha. Co ważne, śliniak powinien być dobrze dopasowany do wieku dziecka. Zbyt małe śliniaki mogą cisnąć i uwierać dziecko pod szyjką powodując przy tym dyskomfort podczas jedzenia. Z kolei zbyt luźno założone śliniaki nie spełnią swojej podstawowej roli i nie uchronią ubrania dziecka przed zabrudzeniem. Do jakiego wieku stosować u dzieci śliniaki? To również jest kwestia bardzo indywidualna. Wszystko zależy od tego, jak szybko dziecko nauczy się jeść samodzielnie bez brudzenia wszystkiego, co się wokół niego znajduje.