Warzywa oraz owoce powinny stanowić podstawę diety każdego człowieka. Jednakże, w przypadku dzieci jest to jeszcze ważniejsze niż u dorosłych. Dzieci cały czas rozwijają się i nie chodzi jedynie o ich ciało, ale również mózg. Właśnie dlatego skomponowanie właściwej diety stanowi klucz do sukcesu. Błonnik dla dzieci odgrywa bardzo ważną rolę, czemu?
Dieta dzieci – to musisz wiedzieć
Dzieci nie lubią wielu produktów. Serwowanie im szpinaku, brokułów czy cebuli może nie być najłatwiejszym zadaniem, warto jednak upewnić się, że dieta pociechy jest możliwie jak najbardziej rozbudowana. Chodzi o to, aby organizm dostawał jak najbardziej wartościowych oraz różnorodnych produktów. Warto sięgać także po sezonowe produkty, gdyż zawierają one mniejsze ilości konserwantów, wzmacniaczy smaku, a do tego smakują zdecydowanie lepiej. Jeśli truskawki to zdecydowanie te lipcowe, a nie grudniowe, które można znaleźć w supermarkecie. Żywienie dzieci wymaga cierpliwości oraz wielokrotnie pomysłowości. Wiąże się to z tym, że niejadki są w stanie pluć wszystkim co im mama poda na talerzu i domagać się ulubionych produktów bądź posiłków, które nie zawsze są zdrowe. Tylko i wyłącznie maleństwa, którym dopiero co rozpoczyna się poszerzanie diety, wcinają wszystko co im się podstawi pod nos, gdyż są ciekawe nowych smaków oraz aromatów, które docierają do ich zmysłów. Nie warto się jednak poddawać. Nawet jeśli dziecko zjada tylko trochę warzyw i zdecydowanie większą porcję kurczaka czy jeszcze czegoś innego, nie warto się martwić, gdyż witaminy oraz minerały zostały do jego organizmu dostarczone mimo wszystko. Nie warto zapominać, że żołądeczek kilkuletniego dziecka jest dużo mniejszy niż może się nam wydawać na pierwszy rzut oka. Właśnie dlatego wpychanie w dziecko zbyt dużych ilości jedzenia bądź zamartwianie się spożywaniem niewielkich porcji jest niepotrzebne oraz zbędne.
Błonnik dla dzieci – dlaczego jest tak ważny?
W trakcie diety nie może zabraknąć błonnika. Odpowiada on chociażby za znacznie lepsze funkcjonowanie układu pokarmowego. Dodatkowo, zajmuje się on perystaltyką jelit, co sprawia, że szansa na pojawienie się zaparć oraz problemów z wypróżnianiem jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku dzieci, które w trakcie posiłków nie dostarczają do organizmu odpowiednich ilości błonnika. Błonnik dla dzieci powinien zostać wprowadzony, kiedy spotykają się one z bólami brzucha oraz załatwiają się zbyt rzadko. Oddawanie stolca raz w tygodniu zdecydowanie powinno wzbudzić niepokój rodziców i muszą oni przyjrzeć się diecie pociechy. Błonnik odpowiada za pozbywanie się z organizmu toksyn, a dodatkowo zapewnia uczucie sytości na dłużej. Występuje on przede wszystkim w malinach, awokado, soczewicy oraz płatkach owsianych.