Przeziębienie może objawiać się na wiele różnych sposobów. Cieknący z nosa katar, zatkane zatoki powiązane z bólem głowy, czy suchy kaszel to dolegliwości, które towarzyszą wielu infekcjom. Jak można skutecznie się z nimi uporać?
Jakie objawy daje suchy kaszel?
W przebiegu chorób układu oddechowego można wyróżnić dwa rodzaje kaszlu. Jest to mianowicie kaszel mokry przebiegający z odrywaniem się wydzieliny oraz kaszel suchy. Ten drugi, choć powszechnie bagatelizowany jest równie nieprzyjemny co kaszel mokry. Objawy, jakie towarzyszą kaszlowi suchemu to między innymi nieustanne drapanie w gardle połączone z uczuciem suchości w jamie ustnej, a także ostre napady kaszlu, tak w nocy, jak i przez cały dzień. Kaszel jest uciążliwy, przeszkadza w spaniu czy w spokojnym spożywaniu posiłków. Jakie czynniki wywołują kaszel?
Suchy kaszel – skąd się bierze?
Suchy kaszel to jedna z dolegliwości, jakie występują w przebiegu chorób układu oddechowego o podłożu wirusowym. Wśród najczęstszych przyczyn występowania tej dolegliwości oprócz infekcji wirusowych wymienić można także różnorodne choroby serca, przewlekłą astmę oskrzelową, reakcje alergiczne, refluks układu pokarmowego czy przebywanie w otoczeniu dymu tytoniowego. Gdy suchy kaszel nie mija po kilku dniach, a utrzymuje się przez dłuższy czas, to warto wybrać się na specjalistyczną konsultację w celu ustalenia konkretnej przyczyny dolegliwości. Niekiedy może to być symptom poważnych chorób, jak chociażby nowotwory płuc czy oskrzeli.
Czy domowe sposoby na suchy kaszel są skuteczne?
W każdym domu można znaleźć wiele produktów, które okażą się skuteczne w leczeniu dolegliwości związanych z kaszlem. Pomocne będą między innymi zioła, takie jak kwiaty lipy czy dziewanna. Osłonowe herbatki warto pić przez cały okres zwiększonego ryzyka zachorowań na infekcje. Jeżeli chodzi o zioła, to na suchy kaszel pomaga także płukanie jamy ustnej i gardła naparem z szałwii. Warto sięgnąć także po sprawdzone metody na rozgrzanie organizmu, do których zaliczają się gorący rosół czy napój sporządzony na bazie mleka i czosnku. Nic tak nie pomaga na kaszel, jak domowy syrop z cebuli. Może nie należy on do najprzyjemniejszych specyfików, jednak jest bardzo skuteczny.
Kiedy sięgnąć po specyfiki z apteki? Gdy kaszel nie ustępuje po kilku dniach, to koniecznie trzeba udać się do lekarza. Nie można bagatelizować takich objawów, gdyż niedoleczone przeziębienie może wywołać dotkliwe skutki w postaci patologii układu sercowo-naczyniowego. Jeżeli lekarz przepisze farmaceutyki na suchy kaszel, to bezwzględnie trzeba je stosować.