Czarna herbata- warto czy nie warto pić?

Czarna herbata- warto czy nie warto pić?

Czarna herbata ma właściwości korzystne dla zdrowia. Ma działanie odkażając oraz jest skuteczna na niestrawności. Jednak chodzą pogłoski, że czarna herbata jest szkodliwa, ale czy to prawda?

Czarna herbata jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie, więc możemy się jej napić praktycznie wszędzie. Wiele osób uwielbia tą herbatę ze względu na smak, niektórych może kusi cena i liczne promocje, a przecież jest tyle innych rodzajów herbat na rynku. Głównym przeciwnikiem czarnej herbaty jest zielona, którą polecają dietetycy oraz lekarze. Właściwości lecznicze zielonej herbaty są głównie zasługą przeciwutleniaczy, czyli flawonoidów, które eliminują wolne rodniki, chroniąc tym samym nasze komórki, zapobiegają zakrzepom krwi, nowotworom, czy też miażdżycy. Badania udowodniły, że osoby, które piją 2 razy dziennie zieloną herbatę są mniej narażone na udar lub choroby serca. Jak wykazały liczne badania naukowe, osoby spożywające zieloną herbatę co najmniej dwa razy dziennie są w mniejszym stopniu narażone na choroby serca i udar. Lecz to nie czyni zbytnio zielonej herbaty lepszej, gdyż czarna posiada identyczne właściwości- co więcej, są nawet z tej samej rośliny, z tym że do stworzenia zielonej herbaty liście są suszone i nie podlegają fermentacji, z kolei do wytworzenia czarnej herbaty liście są rozdrabniane i podlegają fermentacji. Zarówno zielona, jak i czarna herbata mają pozytywny wpływ na układ krążenia, zwalczają nieświeży oddech, poprawiają kondycję skóry, w dużym stopniu spowalniają wzrost guzów, a nawet zmniejszają ryzyko zachorowania na Parkinsona lub cukrzycę.

Czym więc różni się czarna herbata od zielonej?

Każdy kto kiedykolwiek pił obie te herbaty, na pewno zauważył różnice między tymi napojami. Różnią się przede wszystkim smakiem, ale poza smakiem i zdrowotnymi parametrami różnią się jeszcze innymi właściwościami. Czarna herbata, jak było wyżej powiedziane, przechodzi przez proces fermentacji w przeciwieństwie do zielonej. Podczas tego procesu w skutek działania enzymu wydzielanego z soku komórkowego liści, dochodzi do destrukcji elementów pozytywnie wpływających na nasz organizm. W czasie fermentacji dochodzi również do powstawania korzystnych dla naszego zdrowia olejków eterycznych, następnych związków polifenolowych, których nie ma w żadnej innej odmiany herbaty. Dzięki tearubiginom zawartym w czarnej herbacie, napój ten świetnie wpływa na działanie naszych jelit. Zielona herbata zawiera więcej przeciwutleniaczy, aczkolwiek w czarnej jest znacznie większa ilość antyoksydantów, powstających w czasie fermentacji. Herbata o której mowa w tym artykule, czyli czarna, ma działanie zmniejszające ryzyko raka, a zielona przyśpiesza przemianę materii, opóźnia efekty starzenia się skóry oraz zmniejsza cholesterol. Zielona herbata, w odróżnieniu do czarnej niestety zostawia osad na zębach, który można porównać do osadu pozostawionego przez dym papierosowy, który bardzo ciężki jest do usunięcia.

Jak widać czarna, jak i zielona herbata mają podobne działanie i obie warto pić. Czarna herbata z całą pewnością postawi nas na nogi po grypie żołądkowej lub po zatruciu, oraz warto się takiej napić w chłodne dni.