Astygmatyzm – co to właściwie jest? Objawy, przyczyny, leczenie

Astygmatyzm – co to właściwie jest? Objawy, przyczyny, leczenie

Astygmatyzm jest bardzo częstą oraz powszechną wadą wzroku spotykaną u ludzi w różnym wieku. Szacuje się, że astygmatyzm to przypadłość, która dotyka nawet dwie trzecie dorosłych! Czym jest astygmatyzm, jak się objawia oraz co go powoduje?

Czym jest astygmatyzm (niezborność)?

Promienie światła w zdrowym oku skupiają się na siatkówce, czyli w jednym punkcie. Natomiast w przypadku osób, u których występuje astygmatyzm, krzywizny są nieprawidłowe i nierównomierne, przez co wpadające do oka wiązki promieni po załamaniu nie skupiają się w sposób prawidłowy na siatkówce, a na dwóch punktach. W ten sposób powstaje obraz nieostry, nieostre stają się także kontury obiektów, punkty ulegają rozmazaniu, a proste linie wykrzywieniu. Rogówka w astygmatyzmie często przybiera postać piłki do rugby, a nie wycinka koła (astygmatyzm rogówkowy). Wyróżniamy także astygmatyzm soczewkowy, który jest związany z nieprawidłowym kształtem soczewki, wynikającym z wady wrodzonej. Ten rodzaj astygmatyzmu należy jednak do rzadkości. Astygmatyzm może występować także razem z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością.

Przyczyny astygmatyzmu

Ciężko wyróżnić konkretne przyczyny powodujące astygmatyzm. Wada ta może pojawić się w wyniku urazu rogówki i nieprawidłowego ukształtowania jej przedniej powierzchni. U małych dzieci astygmatyzm w większości przypadków wynika z wad wrodzonych soczewki.

Objawy astygmatyzmu

Astygmatyzm objawia się przede wszystkim:
– nieostrym oraz zamglonym widzeniem,
– mrużeniem i tarciem oczu,
– czołowymi bólami głowy,
– widzeniem linii prostych jako krzywizn,
– widzeniem nieostrych konturów,
– częstym mruganiem,
– widzeniem gwiazd jako plamek.

Jak leczyć astygmatyzm?

Astygmatyzm mimo, że jest powszechną wadą wzroku nie należy do najłatwiejszych w leczeniu. Wszystko zależne jest od rodzaju astygmatyzmu oraz stopnia jego zaawansowania.

Astygmatyzm regularny cechuje się tym, że rogówka jest nieco spłaszczona, jednakże można doszukiwać się w niej pewnych regularności. Jest to także najbardziej powszechna forma astygmatyzmu, którą można w łatwy sposób korygować przy pomocny okularów lub torycznych soczewek kontaktowych.

Rzadziej występującą odmianą astygmatyzmu jest astygmatyzm nieregularny, gdzie kształt rogówki nie jest symetryczny. Może on być wynikiem uszkodzenia rogówki lub też wynikać ze schorzenia, które jest określane jako stożek rogówki. W tym przypadku astygmatyzm może być korygowany poprzez noszenie specjalistycznych soczewek kontaktowych.

W przypadku astygmatyzmu rogówkowego do 5 dioptrii możliwa jest także jego laserowa korekcja przy zastosowaniu metody Lasik, FemtoLasik, EBK lub Lasek.