Zespół jelita drażliwego - diagnoza i leczenie

jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego (IBS), określany bywa także jako nerwica jelit. Jest to choroba zakłócająca prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, a jej objawy są przeważnie uciążliwe oraz kłopotliwe. Jak zatem skutecznie diagnozować i leczyć zespół jelita drażliwego?

Czym jest zespół jelita drażliwego? Przyczyny oraz objawy.

Zespół jelita wrażliwego (IBS) jest chorobą wynikającą z zaburzeń jelita grubego. Pierwsze usystematyzowane zapiski dotyczące tej przypadłości pochodzą z roku 1962, natomiast została ona sprecyzowana w Rzymie w roku 1999 na międzynarodowym zjeździe ekspertów.

Zespół jelita drażliwego objawia się częstymi bólami brzucha, które mogą mieć charakter skurczowy jak i ciągły i w zależności od przypadku różnić się intensywnością, a także uczuciem ucisku w podbrzuszu, biegunkami, zaparciami oraz wzdęciami. 

Przyczyny występowania tej przypadłości nie są do końca znane. Uważa się, że zespół jelita drażliwego może być wynikiem m.in. stanów lękowych, nadmiernego i długotrwałego stresu czy depresji. Również spożywanie określonych pokarmów oraz nadużywanie środków przeczyszczających może nasilać objawy IBS.

Diagnoza zespołu jelita drażliwego

Diagnoza stawiana jest oczywiście przez lekarza. Kiedy zatem należy podejrzewać zespół jelita drażliwego? Charakterystyczne dla jelita drażliwego jest to, że jego objawy utrzymują się przez długi czas (nawet około 3 miesięcy), co niestety sprawia, że wielu z nas zbyt późno udaje się do gabinetu lekarskiego. 

Pierwszym etapem jest zatem rozmowa z lekarzem, któremu należy dokładnie opisać występujące objawy. Alarmujące objawy to m.in. krwawienie z przewodu pokarmowego, utrudnione połykanie czy utrata masy ciała. Następnie, jeśli zachodzi ryzyko choroby zespołu jelita drażliwego lekarz zleca stosowane badania. Poza podstawowym badaniem brzucha, wykonywane są także badania krwi (morfologia, ob), badanie moczu oraz stolca. W niektórych przypadkach konieczna okazać może się także kolonoskopia, USG jamy brzusznej czy testy wykazujące nietolerancje pokarmowe. 

Leczenie zespołu jelita drażliwego

Leczenie odbywa się w oparciu o uzyskane wyniki i jest dostosowane do indywidualnych przypadków. Najczęściej stosuje się leki łagodzące objawy, takie jak leki rozkurczowe, wspomagające trawienie czy leki na wzdęcia (leczenie farmakologiczne). Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, np.: Iberogast, Colilen IBS oraz Doctor Life Parasit Protect. Pozwalają one skutecznie złagodzić objawy żołądkowo-jelitowe, tym samym poprawiając komfort życia pacjenta.

Leczenie może polegać także na stosowaniu odpowiedniej diety, jednakże należy pamiętać, że nie ma jednego określonego jadłospisu. Często codzienne menu bywa ustalane metodą prób i błędów, obserwując reakcje organizmu na poszczególne produkty. 

Stosowane bywa również leczenie psychologiczne w oparciu o rozmowy ze specjalistami (psycholog i psychiatra), którzy zalecają podjęcie stosownych kroków w oparciu o uzyskane informacje (np. stany depresyjne, stres).