Zdrowotne właściwości wód termalnych

Zdrowotne właściwości wód termalnych

Wakacje to czas sprzyjający zarówno dalekim, jak i bliskim podróżom. W upalne dni niezwykle chętnie spędzamy czas nad wodą, korzystając zarówno z pływalni krytych jak i tych, znajdujących się na świeżym powietrzu. Jednym ze sposobów na relaks są również baseny termalne, które poza odpoczynkiem dla ciała i ducha wyróżniają się także cennymi właściwościami prozdrowotnymi. Dlaczego warto zatem korzystać z wód termalnych i jak mogą one wpłynąć na nasze zdrowie?

Wody termalne i ich charakterystyka

Wody termalne, określane jako termy lub łaźnie, znane były już w czasach starożytnego Rzymu, z których na szeroką skalę korzystali wszyscy mieszkańcy tego miasta. Poza formą relaksu był to także sposób na zadbanie o swoje ciało, zdrowie oraz samopoczucie. 

Obecnie popularność wód termalnych absolutnie nie zmalała, o czym świadczą zapełnione w każdym sezonie pływalnie wykorzystujące właśnie te wyjątkowe wody. Baseny termalne wyróżnia przede wszystkim wyższa temperatura, która osiąga powyżej 20 stopni Celsjusza. Jednakże cały sekret wiąże się z zawartymi w nich pierwiastkami, takimi jak potas, fluor, krzemień, siarczki, wapń, żelazo, magnez, selen, mangan oraz chrom, które przenikają przez skórę do wnętrza naszego organizmu. 

Wpływ wód termalnych na zdrowie i dobre samopoczucie

Wody termalne, w zależności od stężenia określonych pierwiastków w nich zawartych w różny sposób oddziałują na nasz organizm oraz jego poszczególne układy. Dlaczego warto zatem korzystać z wód termalnych oraz kto przede wszystkim powinien zadbać o regularne kąpiele na tego typu uzdrowiskach?

Wody termalne:

  • stabilizują tętno,
  • obniżają i redukują stres,
  • zapobiegają tworzeniu się kamieni nerkowych,
  • stabilizują układ nerwowy, 
  • przyspieszają regenerację mięśni, stawów, łagodzą ból oraz ułatwiają powrót do kondycji po różnego rodzaju urazach, 
  • korzystnie oddziałują na skórę, zwłaszcza wśród osób z cerą naczynkową, alergiczną oraz wrażliwą poprzez ujednolicanie jej kolorytu, opóźnianie procesów starzenia się oraz wspomaganie procesów regeneracyjnych,
  • posiadają właściwości bakteriobójcze oraz grzybobójcze,
  • usprawniają pracę serca,
  • poprawiają krążenie krwi poprzez rozszerzanie się naczyń krwionośnych.