Woda kokosowa – zalety napoju uwielbianego przez celebrytki

woda kokosowa

Woda kokosowa od jakiegoś czasu jest absolutnym hitem. Wybierana przez znanych celebrytów, aktorki, modelki, piosenkarki czy instruktorki fitnessu na stałe zagościła w naszych sklepach. Dzięki swojej popularności stała się produktem ogólnodostępnym, zaliczanym do grona "superfoods", czyli superżywności. Co sprawia że jest ona tak często wybieranym napojem i dlaczego warto pić ją regularnie?

Woda kokosowa czyli cudowny napój

Woda to niezbędny składnik pokarmowy, który powinniśmy pić każdego dnia w dużych ilościach. Szczególna moc wody doceniania jest w upalne dni, kiedy lejący się z nieba żar powoduje nieustanne uczucie pragnienia. Wtedy z ratunkiem przychodzi właśnie woda.  Dla osób, które za klasyczną wersją tego napoju nie przepadają doskonałą alternatywą może okazać się właśnie woda kokosowa.

Woda kokosowa powstaje z bielma jądrowego (tkanki miękiszowej) młodych i nie do końca dojrzałych owoców kokosa. Ma ona postać przeźroczystego płynu, który w tejże postaci jest gotowy do spożycia. Jak można się domyśleć jest to napój szczególnie popularny w krajach tropikalnych, ze względu na naturalnie tam występujące palmy kokosowe. Płyn z wnętrza kokosa wyróżnia się lekko orzechowym smakiem. Co więcej, bardzo dobrze nawadnia organizm, jest przy tym orzeźwiający i ma bardzo mało kalorii.

Wodę kokosową należy rozróżniać od mleczka koksowego, które ma postać białego płynu. Jest ono otrzymywane w wyniku zalania gorącą wodą miąższu kokosowego, występującego w owocach bardziej dojrzałych. To, co różni wodę kokosową od mleczka to to, że nie zawiera ona tłuszczów.

Zalety wody kokosowej. Dlaczego warto ją pić?

Jeśli jej reklamowanie na szeroką skalę oraz rekomendacja przez Twoje ulubione celebrytki lub celebrytów to wciąż za mało, oto kilka powodów, które powinny zachęcić Cię do włączenia wody kokosowej do codziennej diety. 

  1. Woda kokosowa to witaminowa bomba. Zawiera witaminy B1, B2, B3, B5, B6 i C oraz magnez, potas, wapń, fosfor, które są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju  układu nerwowego oraz mięśniowego. Dzięki temu jest szczególnie polecana osobą narażonym na stres lub cierpiącym na anemię.
  2. Kokos jak źródło wiecznej młodości. Składnikiem wody kokosowej jest kinetyna, będąca naturalnym hormonem roślinnym wzrostu, który występuje w ludzkim DNA i opóźnia proces starzenia się komórek skóry.
  3. Jest bardzo dobrym źródłem elektrolitów, których poziom jest niej niemal identyczny jak w osoczu ludzkiej krwi. Ponadto bardzo dobrze nawadnia organizm. To wszystko sprawia, że jest szczególnie polecana osobom uprawiającym dużo sportu, ponieważ 100 g produktu zawiera około 250 mg potasu, 100 mg sodu oraz 25 mg wapnia i magnezu. 
  4. Woda kokosowa na wzmocnienie organizmu. Przypisuje się jej właściwości antywirusowe, antybakteryjne i antygrzybiczne, dlatego też pita regularnie wspomaga nasz układ immunologiczny w walce z czynnikami zewnętrznymi.

Patrząc na wyjątkowe właściwości wody kokosowej nic więc dziwnego, że jest ona coraz to częściej wybieranym produktem, który w naturalny sposób może mieć zbawienny wpływ na nasz organizm i zapewnić mu ogromną ilość niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania witamin i minerałów.