Woda – niezbędna w życiu każdego człowieka

Woda – niezbędna w życiu każdego człowieka

Wiele się mówi o tym, że człowiek musi spożywać minimum 2 litry wody każdego dnia, a w trakcie sezonu letniego nawet więcej. Dlaczego tak jest oraz jaka jest rola wody w organizmie? Na te pytania odpowiedź znajduje się poniżej.

Podstawowe zadania wody

Organizm człowieka składa się w 70% z wody, już sam ten fakt informuje nas, że jest ona bardzo ważna oraz niezbędne jest jej regularne uzupełnianie. Kiedy wziąć pod uwagę jej zadania w organizmie ludzkim należy wspomnieć przede wszystkim o właściwym przebiegu procesów metabolicznych (na przykład białek, tłuszczów oraz węglowodanów). Woda odpowiada także za termoregulację i pozbywanie się ubocznych produktów przemiany materii, między innymi toksyn, które są w stanie całkowicie zaburzyć właściwe funkcjonowanie. Ostatnia, ale niemniej ważna rola to transport, rozpuszczanie oraz wchłanianie substancji odżywczych.

2 litry a może więcej?

Z każdej strony słychać, że człowiek powinien wypijać około 2 litrów wody dziennie. Jednakże, w tych danych nie bierze się pod uwagę płci, wieku, wagi, aktywności fizycznej oraz pory roku. Z bardziej dokładnych informacji możemy wyczytać, że osoba, której waga przekracza 40 kg powinna wypijać około 35 ml na 1 kg masy ciała. W związku z tym wynika, że jeżeli kobieta bądź mężczyzna waży 70 kg, każdego dnia powinien wypijać mniej więcej 2250 ml wody.

Ile wody usuwanej jest z organizmu każdego dnia?

Nie tylko wypijanie odpowiedniej ilości wody jest ważne, ale warto do tego wiedzieć ile w ciągu dnia jej tracimy. Przyjmuje się, że każdy człowiek traci około 2,5 litrów każdego dnia. Już tylko i wyłącznie mocz to 1,5 l utraconej wody, a z kolei 400 ml wydostaje się przez płuca i tyle samo przez skórę.

Przeciętny człowiek pije wodę, kiedy odczuwa pragnienie. Należy jednak wyprzedzać ten moment, gdyż odczuwanie pragnienia jest jednoznaczne ze stopniowym odwodnieniem organizmu.

Kiedy człowiek jest odwodniony?

Ile człowiek jest w stanie przeżyć bez dostarczania organizmowi wody? Maksymalnie 5 dni. Ile jesteśmy w stanie wytrwać bez jedzenia, ale pijąc wodę? Nawet 3 tygodnie. Statystyki te pokazują jak ważna jest jej rola w organizmie.

Nie można bagatelizować odwodnienia, które objawia się przede wszystkim ciemnym moczem oraz jego niewielką ilością. Człowiek zauważa u siebie suchą błonę śluzową jamy ustnej oraz ma suchą skórę. Zmaga się do tego z zaparciami, a także zdarzają się niespodziewane duszności oraz uderzenia gorąca. Osoby, które nie wypijają odpowiednich ilości wody często narzekają na bóle głowy, nie mają energii oraz są bezustannie zmęczone.