Wirusowe zapalenie wątroby: co każdy z nas wiedzieć powinien?

wirusowe-zapalenie-watroby

Jest nie tylko jednym z największych, ale i najbardziej zapracowanych narządów w naszym organizmie. Wątroba odpowiada m. in. za usuwanie z naszego organizmu szkodliwych toksyn i substancji, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. W chwili, gdy nasza wątroba pada ofiarą poważniejszej infekcji, zaczyna cierpieć cały nasz organizm. Wśród tych chorób, które są dla nas poważnym zagrożeniem, znajduje się m. in. wirusowe zapalenie wątroby. Co każdy z nas na temat tej choroby powinien wiedzieć?

Wirusowe zapalenie wątroby to cała grupa chorób zakaźnych, za rozwój których odpowiadają konkretne typy wirusów. Te, które udało się do tej pory poznać, oznaczono kolejnymi literami alfabetu (od A do G) lub skrótami, składającymi się z trzech liter, jak no HAV. To, jaki wirus zaatakował naszą wątrobę, ma ogromne znacznie. Od rodzaju infekcji zależy zarówno przebieg choroby, jak i najlepsza metoda jej leczenia. Co łączy tego typu problemy ze zdrowiem?
Wiadomo, że część symptomów, które pojawiają się jako efekt działalności poszczególnych rodzajów wirusów, pojawia się przy każdym rodzaju wirusowego zapalenia wątroby. Jakie objawy powinny zatem wzbudzać nasze zaniepokojenie?
Wśród tych symptomów, które mogą świadczyć o początkach problemów z wirusowym zapaleniem wątroby, pojawiają się m. in. problemy związane z ciągłym uczuciem zmęczenia oraz z ogólnym osłabieniem. Wzdęcia i bóle brzucha, apatia oraz podwyższona temperatura – oto kolejne objawy, których nie można ignorować. Wspomnianym już problemom może też towarzyszyć żółtaczka, która już sama w sobie jest poważnym zagrożeniem dla każdego z nas.

Jakie leczenie podejmowane jest zazwyczaj w przypadku rozpoznania wirusowego zapalenia wątroby? W wielu przypadkach niezbędne staje się leczenie w szpitalu, po którym niezbędne staje się przestrzeganie specjalnej diety, znanej jako dieta wątrobowa. Pacjenci, którzy musieli się zmierzyć z wirusowym zapaleniem wątroby, muszą też na okres najbliższych 12 miesięcy zrezygnować z picia alkoholu oraz ograniczyć swą aktywność fizyczną. To podstawowe zasady, dzięki którym pacjent będzie mógł odzyskać dobrą formę i skutecznie wspierać swą wątrobę w walce z niebezpiecznymi wirusami.