Refleksoterapia – co warto o niej wiedzieć?

Refleksoterapia – co warto o niej wiedzieć?

Upał, siedzący tryb życia i ciągły stres mogą wywołać niekomfortowe puchnięcie kończyn zarówno dolnych, jak i górnych. Jest to dokuczliwa przypadłość zwłaszcza latem, kiedy najczęściej zakłada się odkryte buty i ubrania odsłaniające większą część ciała. Istnieje jednak sposób na pozbycie się tego typu nieprzyjemnych dolegliwości. Jest nim refleksoterapia, która jest polecana również kobietom w ciąży oraz w okresie połogu.

Co to jest refleksoterapia?

Refleksoterapię można inaczej określić jako leczniczy masaż stóp, dłoni lub twarzy. Osoby praktykujące tego rodzaju masaże wierzą, że każdy punkt na ciele jest połączony za pomocą kanałów energetycznych z narządami ciała. Nacisk wywierany na odpowiednie fragmenty ciała pobudza je i wyzwala serię reakcji biochemicznych w organizmie człowieka. Refleksoterapia jest zaliczana do naturalnych metod terapii, gdyż w głównej mierze bazuje na zdolności ustroju do samoleczenia, samoregulacji i samoregeneracji. Dzięki temu, że nie ingeruje bezpośrednio w wewnętrzne struktury organizmu i jest w pełni bezpieczna, może być ona stosowana u kobiet ciężarnych w celu zminimalizowania zmęczenia, nudności czy bólu kręgosłupa.

Efekty stosowania refleksoterapii

Efekty tego typu terapii są różne, w zależności od indywidualnych predyspozycji organizmu. Refleksoterapia może być pomocna zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na uporczywe migreny, znajdujących się w ciągłym napięciu nerwowo-emocjonalnym oraz borykających się z problemami krążeniowymi. W większości przypadków, efekty dostrzegane są dopiero po kilku zabiegach. Najlepiej, aby pacjent korzystał z masażu początkowo 2 - 3 razy w tygodniu i z biegiem czasu zmniejszał natężenie. Refleksoterapię można również wznowić, jednak należy pamiętać, że konieczne jest zachowanie minimum miesięcznego odstępu pomiędzy seriami. W przypadku niektórych dolegliwości efekty mogą nastąpić już po pierwszym zabiegu. Dotyczy to między innymi zaparć, kiedy przeczyszczenie może mieć miejsce już po pierwszej godzinie. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż w większości przypadków konieczne będzie powtórzenie zabiegów.