Roztocza w pościeli – jak z nimi walczyć?

Roztocza w pościeli – jak z nimi walczyć?

Czasami to, co nam szkodzi, jest niewidoczne i doskonale wiedzą o tym wszyscy alergicy. Jednym z większych problemów osób uczulonych na kurz będą oczywiście roztocza. Szczególnie upodobały one sobie miejsce takie, jak pościel. To dla nich środowisko idealne, ale na szczęście wiemy, jak z nimi walczyć.

Niewidoczne dla oka, ale bardzo szkodliwe

Wiele osób, gdy pierwszy raz widzi roztocza, popada w prawdziwy popłoch. Trudno się zresztą dziwić, ponieważ, jak wiemy, są to małe robaczki, które znajdują się nieustannie w naszym pobliżu. Z roztoczami jest tak, że jeżeli już raz je zobaczymy w zbliżeniu, to będziemy o nich myśleć codziennie. Najgorsze jest to, że mogą być bardzo groźne dla naszego organizmu. Mogą się gromadzić w obiciach mebli, ale także w pościeli. W efekcie mogą wywoływać nawet infekcje skórne. Okazuje się, że zgodnie z tym, co przekazują dermatolodzy oraz kosmetyczki, uczulenie na roztocza, to jeden z największych obecnie problemów. Uczulenie pojawia się u dorosłych oraz u dzieci. Dobrze jest więc poznać metody, dzięki którym będziemy mogli skutecznie walczyć z tymi małymi stworzeniami i pozbyć się ich w miarę możliwości z naszego otoczenia.

Prześcieradło idealnym środowiskiem żerowania roztoczy

Są właśnie takie miejsca, gdzie roztocza szczególnie będą uwielbiały egzystować. Jak wiadomo, będzie to pościel, a najgorszym scenariuszem będzie taki, gdy nie będziemy dbali o czystość albo niezbyt często będziemy prać pościel. W zasadzie możemy być pewni, że roztocza będą pokrywać prześcieradło, jeżeli będzie w pomieszczeniu ciepło i wilgotno. Badania wskazują na to, że najbardziej preferowanym dla nich środowiskiem będzie temperatura mniej więcej 25°C. A to, jak wiadomo, będzie temperatura zbliżona do pokojowej. Poza tym roztocza będą preferować od 70– 80% wilgotności. Jeżeli więc takie warunki będą panować w naszych pomieszczeniach, to możemy być pewni, że stworzenia te będą się odżywiać naskórkiem człowieka, ale także bakteriami i grzybami oraz szczątkami roślin. Te elementy właśnie będą wchodziły w skład kurzu no i będą się pojawiały nawet w najbardziej czystych i sterylnych domach.

Jak skutecznie usunąć roztocza z pościeli?

Aby pozbyć się skutecznie roztoczy z poduszki i kołdry i oczyścić prześcieradło, przede wszystkim powinniśmy zapobiegać gromadzeniu się brudu. Warto po prostu utrzymywać czystość w całym domu, a szczególnie w łóżku. Trzeba regularnie odkurzać podłogi i dywany, ale oczywiście także powierzchnię fotela i materaca, czy też sofy. Poza tym roztocza uwielbiają egzystować w poduszce. Ją także należy prać w miarę często.