
Mało kto zastanawia się nad tym, jakie właściwości mają materiały, z których zrobione są znajdujące się w szafie ubrania oraz czym dokładnie różni się dzianina od tkaniny, oraz jaka jest ich charakterystyka. Co więcej, niejednokrotnie termin włókna poliestrowe kojarzony jest z czymś złym, a nikt tak dokładnie nie wie, dlaczego. Dlaczego warto czytać to, co hurtownia dzianin lub tkanin umieszcza na opakowaniu?
Hurtownia dzianin i tkanin — specyfika produkowanych materiałów
Podział na dzianiny i tkaniny wynik, że sposobu otrzymywania materiału — mogą one być dziane lub tkane:
- Dzianina — to wyrób dziany powstały z jednej nici. Podczas formowania tego materiału tworzone są oczka, które mają kształt pionowej kolumienki i poziomych rządków. W dzianinie możliwe jest odróżnienie prawej strony od lewej. Na prawej można zaobserwować kolumienki, a na lewej rządki. Każda hurtownia dzianin potwierdzi, że materiał ten cechuje się takimi właściwościami, jak: miękkość, sprężystość i rozciągliwość. To właśnie z niej powstają T-shirty, bluzy, bluzeczki, legginsy, spodnie dresowe czy sukienki.
- Tkanina — powstaje ona z dwóch prostopadłych do siebie nitek, wątku i osnowy. Ogromny wpływ na właściwości użytkowe tkanin ma budowa tkaniny, a więc to, w jaki sposoby została utkana. Wyróżnia się dwa główne rodzaje splotów — skośny i płócienny (prosty/podstawowy).
Z czego produkowane są tkaniny i dzianiny?
Do produkcji dzianin i tkanin najczęściej stosowane są:
- Włókna bawełny (włókno naturalne),
- Włókna poliestrowe (włókno syntetyczne),
- Włókna wiskozowe (włókno pochodzenia roślinnego — włókno sztuczne),
- Różnego rodzaju włókna, które cechują się wpływem np. na poprawę elastyczności materiałów, zmniejszenie gięcia się tkanin (to dlatego koszule zawierające domieszką poliestru czy elastanu są łatwiejsze do prasowania).
Poliester — co warto o nim wiedzieć?
Na samym początku trzeba wspomnieć, że włókna poliestrowe nie są źle. To tylko inna odmiana włókien, które mają swoje plusy i minusy. To ich zalet można włóczyć: szybkie schnięcie, przewiewność, lekkość, odporność na działanie światła, wytrzymałość oraz sprężystość. Wadami tego typu materiału są natomiast: tendencja do elektryzowania się, topienie się pod wpływem wysokiej temperatury, a także mechacenie w procesie użytkowania.
Warto wiedzieć, że włókna poliestrowe w efekcie posiadania ładunków elektrostatycznych przyczyniają się do powstania pęczków w postaci zbitych kuleczek — określane jest to mianem pillingu, który sprawia, że materiału mają niekorzystny wygląd.