Wygodne karmienie niemowlaka — co warto wiedzieć?

Wygodne karmienie niemowlaka — co warto wiedzieć?

Karmienie jest podstawową i jedną z najważniejszych potrzeb małego człowieka. Szczególnie
w początkowych miesiącach życia malucha większość aktywności skupia się wokół jedzenia. Nic więc dziwnego, że każdy rodzic stara się, aby proces ten był możliwe najbardziej komfortowy, nie tylko dla dziecka, ale też dla osoby karmiącej i tu z pomocą przychodzą poduszki do karmienia.

Czy warto korzystać z poduszki do karmienia?

Poduszki do karmienia wspierają komfort i ułatwiają karmienia noworodka. Z pomocą poduszki łatwiej ułożyć dziecko w pozycji odpowiedniej do karmienia, co minimalizuje ulewanie i ryzyko zakrztuszenia się. Poza odpowiednim ułożeniem ciała poduszki do karmienia mogą wspomagać poczucie bliskości
i bezpieczeństwa przez pełnienie funkcji ochraniacza w łóżeczku czy wsparcia w początkowym etapie nauki siadania. Niemniej istotny podczas karmienia jest też komfort rodzica — poduszka odciąża ręce
i kręgosłup. Ważne, aby pamiętać, że niewłaściwe użycie poduszki może utrudnić dziecku dostęp do pokarmu, co może skutkować niedojadaniem. Dodatkowo źle dopasowany rozmiar poduszki może niepotrzebnie obciążać osobę karmiącą, dlatego go warto przed zakupem dopasować rozmiar poduszkę do potrzeb naszych i maluszka.

Poduszki do karmienia — czym kierować się przy wyborze?

Idealna poduszka powinna być wygodna, wspierać technikę ssania i prawidłową pozycję od karmienia dziecka i osoby karmiącej.

Istotną kwestią jest wielkość poduszki – trzeba zwrócić uwagę czy jest odpowiednio do duża i wysoka, tak by karmiący nie musiał się pochylać, a dziecko się nie zsuwało. Większe poduszki są stabilniejsze, ale zdecydowanie mniej mobilne. Często podróżujący rodzice powinni wybrać nieco bardziej kompaktowy model, albo przemyśleć czy nie warto zaopatrzyć się w dwa rodzaje.

Ważną cechą poduszki do karmienia jest twardość. Warto szukać poduszek, które nie będą zbyt miękkie – dziecko nie powinno się zapadać podczas karmienia – ale równocześnie i nie przesadnie twarde, co może skutkować dyskomfort malucha.

Przy wyborze należy zwrócić też uwagę na wyprofilowanie poduszki do karmienia. Poduszka powinna mieć taką konstrukcję, aby tułów był nieco niżej niż główka – prawidłowe ułożenia ciała podczas jedzenia ma wpływ na trawienie i zimniejsza ryzyko kolek i refluksu.

Niemniej ważne jest też wypełnienie naszej poduszki, co wpływa na wszystkie powyższej omawiane kwestie. Na rynku dostępny jest duży wybór wypełnień. Najpopularniejsze jest wypełnienie poliestrowe – jest elastyczne i sprężyste co pozwala dobre dopasowanie do ciała dziecka. Równie często spotykane są poduszki do karmienia wypełnione silikonem – charakteryzujące się wysoką trwałością i właściwą wentylację. Inną dobrze ocenianą przez rodziców, lecz nieco droższą opcją są poduszki z wypełnieniem piankowym – wyróżniają się one właściwościami hipoalergicznymi.

Dla rodziców w żyjących w nurcie eko dostępne są również poduszki do karmienia z wypełnieniem
z gryki – utrzymują odpowiednią wentylację i dopasowanie do kształtu ciała, są również odpowiednie dla maluszków z alergiami. Wybierając wypełnienie, warto zwrócić uwagę na możliwość jego regulacji. Opcję taką mają poduszki z sypkim wkładem.

Jaką poduszkę do karmienia wybrać?

Wybór poduszki powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami i preferencjami co do pozycji karmienia dziecka. Najpopularniejszymi modelami na rynku są okrągłe poduszki do karmienia lub
w kształcie rogala. Okrągłe poduszki wspierają pozycję naturalną odchyloną, zwaną też biologiczną. Rogale za to pozwalają ułożyć niemowlaka w pozycji klasycznej, krzyżowej lub futbolowej.