Gryzaki dla niemowląt – jaki wybrać i kiedy stosować?

Gryzaki dla niemowląt – jaki wybrać i kiedy stosować?

Pierwsze miesiące życia dziecka są w wielu aspektach ogromnym wyzwaniem dla rodziców. Jednym z nich jest pierwszy okres ząbkowania u dziecka. Gdy się zacznie, przyda się gryzak, który stanie się dla dziecka nieodzownym akcesorium przez całe dnie.

 

Gryzak dla dziecka – po co się przydaje?

Dzieci bardzo często mają tendencję do wkładania do ust wszystkiego, co wpadnie im w ręce. Nie zawsze jest to jednak podyktowane tym, że mają taką ochotę, gdyż często po prostu mają właśnie taką potrzebę wynikającą z tego, że mają lekko podrażnione dziąsła. Wiąże się to z wyrzynaniem się zębów. Wtedy dziecko zaczyna wkładać palce do buzi, a gdy to nie pozwala złagodzić swędzenia, zazwyczaj próbuje gryźć różne przedmioty. Gryzak jest w takiej sytuacji ratunkiem dla rodziców, gdyż upilnowanie dziecka przed tym, żeby nie wkładał do ust przypadkowych przedmiotów, jest właściwie niemożliwe. Można to zrobić tylko wtedy, gdy w sposób kontrolowany da się dziecku coś, co pozwoli na zaspokojenie jego potrzeby. Przeciętny gryzak jest w stanie to zrobić, więc wystarczy zadbać o to, by dziecko zawsze miało go pod ręką. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza w pierwszych tygodniach, gdy dziecku wyrzynają się zęby. Wiąże się to z faktem, że jeśli dziecko będzie regularnie brało do buzi przypadkowe przedmioty, łatwo o to, by zrobiło sobie krzywdę. Spektrum niebezpieczeństw jest bardzo szerokie, gdyż zaczynają się od tego, że do organizmu dziecka dostaną się bakterie, wirusy lub inne chorobotwórcze drobnoustroje, a kończą na tym, że dziecko połknie jakiś przedmiot. Kupno gryzaka jest więc najlepszą opcją.

Czy gryzaki dla dzieci są bezpieczne?

Wykorzystanie gryzaka jest w pełni bezpieczne dla dziecka. Są one bowiem tak projektowane, by dziecko nie mogło go w żaden sposób połknąć. Ponadto są też wykonywane z takiego materiału, oraz w takiej konstrukcji, by dziecko nie było w stanie go uszkodzić i połknąć w kawałku. Ponadto producenci gryzaków dbają o to, by były wykonane z bezpiecznych materiałów, które nie poranią dziecka, a także pozwolą się komfortowo gryźć. To z kolei sprawia, że zarówno dziecko czuje ulgę, jak i rodzice, którzy nie muszą się martwić, że dziecko zrobi sobie krzywdę. Zazwyczaj gryzak wykonany jest z solidnego silikonu.

Na co zwrócić uwagę kupując gryzak?

Nabywając gryzak dla dziecka, należy zwrócić uwagę na to, by pochodził od sprawdzonego producenta gwarantującego jakość na wysokim poziomie. Warto też wiedzieć, że gryzaki mają różną fakturę. Na rynku dostępne są wersje z płaską powierzchnią, a także takie, z nieco bardziej chropowatą. Te drugie przeznaczone są między innymi do aplikowania maści na dziąsła. Mogą to być na przykład maści zawierające środki przeciwbólowe niwelujące efekty ząbkowania. Dzięki gryzakowi da się taką maść zaaplikować dziecku, gdyż nastąpi to samo, gdy dziecko zacznie bawić się gryzakiem. Wystarczy nałożyć maść na gryzak, jednak musi on mieć chropowatą powierzchnię. Kupując gryzaki, warto wziąć co najmniej kilka w różnych wariantach. Nie należy też zapominać, że gryzak może być traktowany przez dziecko, jak zabawka. Dobrze, by był kolorowy i miał ciekawy kształt, a dziecko zacznie go chętniej używać i nie zwróci uwagi na inne przedmioty, które nie są do tego przeznaczone.

Jak długo używać gryzaka?

Zazwyczaj gryzaka daje się dziecku w okresie ząbkowania, jednak to zawsze indywidualna kwestia, jak długo dziecko będzie go potrzebowało. Ten okres zaczyna się po około 3 miesiącach życia, ale może trwać do ponad roku. Często jest to nawet o wiele dłużej.